V skladoch firiem a obchodov môžeme najčastejšie stretávať paletový vozík s dĺžkou vidlíc 1150 mm vhodný pre transport europaliet a to naprieč aj pozdĺžne.

Pre zdvih atypického nákladu je určený krátky alebo dlhý paletový vozík. Výhodou skrátených paletových vozíkov v logistike je hlavne ich skvelá skladovateľnosť a manipulácia.

Materiál koliesok je dôležitý

Ako poznamenáva Martin Kozlov, produktový manažér spoločnosti Jungheinrich, do výberu správneho paletového vozíka vstupuje okrem rozmerov tovaru aj prostredie prevádzky. Tomu priamo podlieha aj výber koliesok alebo špeciálnej úpravy. „Kolieska v prednej časti vidlíc môžu byť jednoduché, ktoré sú vhodné do prevádzok s hladkými povrchmi a majú mierne nižší valivý odpor pri prechádzaní zákrut s tovarom. Častejšie sa však stretávame s tandemovým prevedením koliesok, keďže sú vhodné aj na nerovné povrchy a umožňujú jednoduchšie naberanie paliet naprieč,“ vysvetľuje odborník na paletové vozíky.

Pri výbere správneho paletového vozíka je podľa neho dôležitý aj samotný materiál použitých koliesok. Najčastejšie používaným materiálom je pritom polyuretán, ktorý ponúka ideálne vlastnosti pre väčšinu prevádzok. Kľúčovou vlastnosťou je dlhá životnosť, ktorú dopĺňa nízky valivý odpor a tichá prevádzka. Aj preto je tento druh koliesok využívaný hlavne pri vyššom zaťažení.

Vyšší záujem o elektrické vozíky

Viaceré spoločnosti sa rozhodujú medzi mechanickým a elektrickým vozíkom. Každý totiž má svoje výhody, ale aj isté nevýhody. Kedy je teda výhodnejší mechanický vozík a kedy už elektrický? Ako podotkne Martin Kozlov, základnou funkciou paletových vozíkov je preprava tovaru na relatívne krátke vzdialenosti a manévrovanie tovaru v extrémne úzkych priestoroch. Ide teda o jednoduchý a efektívny spôsob manipulácie s obmedzením hmotnosti prenášaného tovaru na fyzické schopnosti obsluhy.

„V posledných rokoch sme zaznamenali v spoločnosti Jungheinrich zvýšený dopyt po elektrických nízkozdvižných vozíkoch, ktoré odbremenia personál od fyzickej námahy pri presune ťažkého tovaru pomocou elektrického motora a zároveň si zachovávajú kompaktné rozmery pre prácu v stiesnených priestoroch,“ vysvetľuje Martin Kozlov s tým, že Li-Ion technológia je dnes už dobre etablovaným riešením. O tom svedčí, že približne 40 percent manipulačnej techniky sa na Slovenskom trhu dodáva s Li-Ion batériou.

Ilustračné foto
Zdroj: Jungheinrich
Ilustračné foto

Podľa Martina Kozlova hlavne v prípade elektrických paletových vozíkov sú Li-Ion batérie cenovo dostupnejšie, pričom prinášajú nesporné výhody v prevádzke. Obsluha manipulačnej techniky sa môže plne venovať svojej pracovnej náplni, keďže Li-Ion batérie sú bez-údržbové a ponúkajú možnosť rýchleho príležitostného nabíjania aj počas prestávok a krátkych prestojov.

Úprava vozíkov podľa prostredia

Ak budete vyberať paletový vozík, myslite nielen na hmotnosť prepravovaného tovaru, ale aj na prostredie a druh tovaru a frekvenciu používania samotného vozíka. Spoločnosť Jungheinrich štandardne ponúka paletové vozíky s nosnosťou 1500 - 3000 kilogramov.

V ponuke sú paletové vozíky so žiarovo pozinkovaným povrchom s výnimočnou odolnosťou voči korózii, alebo aj paletové vozíky z ušľachtilej ocele a uzavretým hydraulickým systémom, ktoré sú vhodné do hygienicky náročného prostredia. Ako pripomína odborník zo spoločnosti Jungheinrich, v prípade potreby dokážu upraviť vybrané vozíky v závislosti od prostredia, v ktorom sa majú využiť.

„S dodatočnou úpravou je možné použitie napríklad aj vo výbušnom prostredí,“ konštatuje Martin Kozlov.