Vo svojom programe sa Donald Trump technologickým otázkam venoval len okrajovo. S výnimkou aféry súkromného e-mailového servera, ktorý Hillary Clintonová používala aj na pracovnú poštu. Hoci vyšetrovanie FBI opakovane nepreukázalo, že by bola nejako ohrozená národná bezpečnosť, stal sa tento prešľap jedným z hlavných bodov programu Trumpovej kampane.
Iróniou je, že jemu by sa to zrejme nemohlo stať. Podľa jeho vyjadrení je dosť pravdepodobné, že nepozná funkciu servera. On sám ani e-mailovú komunikáciu nevyužíva.
V roku 2007 sa v rozhovore pre The New York Times priznal, že nevlastní domáci ani pracovný počítač. Že preferuje analógový svet, ukazuje aj fotografia z februára tohto roku, na ktorej číta správy z webového portálu Huffington Post. Vytlačené na papieri. Dokonca nepoužíva ani mobilné telefóny. Ako už mnohokrát zdôraznil, má na to ľudí. A počas prezidentskej kampane ich mal ešte viac a bližšie.
Všetky úlohy zvláda bez počítača Zdroj: Gizmodo
Môže to znieť nelogicky, keďže sa za posledný rok stal veľmi aktívnym používateľom sociálnej siete Twitter. Ako sám potvrdil, vlastní iPhone aj Samsung. Ale tweety diktuje. „Počas dňa som v kancelárii a jednoducho to zakričím na jednu z mladých dám, ktoré sú úžasné. Zakričím to a oni to urobia. Ale večer po siedmej hodine to vždy robím sám.“
Mimochodom, firmu, ktorá vytvorila jeho iPhone, radil začiatkom tohto roka svojim podporovateľom bojkotovať. Kvôli odmietnutiu odblokovať iPhone teroristického útočníka, ktorého zaistila FBI. Sám tvrdil, že kým to Apple neurobí, bude používať len Samsung.
Samozrejme, používanie počítačov a mobilných zariadení nie je zárukou silnej politickej osobnosti. Minimálne však nerobí dobrý dojem fakt, že krajinu vedie človek bez prehľadu o fenoménoch, ktoré veľmi výrazne ovplyvnili ekonomiku začiatku 21. storočia. Navyše, keď neoficiálnou Mekkou týchto technológií sú práve Spojené štáty americké. Trumpova vláda sa veľmi pravdepodobne bude musieť popasovať s legislatívou spájajúcou sa s autonómnymi vozidlami a celkovou automatizáciou, ktorá bude vplývať na úroveň zamestnanosti.
Trump si selfie fotografie nerobí Zdroj: SITA
Ale aj ďalšími trendmi, napríklad smart strelnými zbraňami, ktoré by zas mohli mať výrazný vplyv na úroveň kriminality. Alebo virtuálnou a rozšírenou realitou, ktorá má potenciál silno zatriasť s multimediálnym priemyslom alebo aj školstvom. Čo je najdôležitejšie, do roku 2020, keď sa skončí Trumpovo (prvé) volebné obdobie, sa má podľa analytikov posunúť vývoj umelej inteligencie míľovými krokmi. A tento fenomén so sebou prinesie zmeny v takmer každej oblasti života.
Trump vo svojich vystúpeniach a rozhovoroch neprejavil záujem o aktívnu podporu NASA a vesmírnych programov. Podľa neho majú Spojené štáty dôležitejšie veci na starosti. Nevšedný je jeho prístup k internetovej slobode. „Určite by som bol otvorený návrhu odpojiť určité oblasti, v ktorých sme s niekým vo vojne. Som si pekelne istý, že nechcem, aby ľudia, pokúšajúci sa zabiť nás a náš národ, používali náš internet.“ Nešpecifikoval, ako by to chcel dosiahnuť. Podobne ako nešpecifikoval jeden z jeho predvolebných sľubov, že donúti Apple, aby celú svoju výrobu preniesli z Číny do USA.
Nový prezident surfuje po webe na papieri Zdroj: Twitter
Otázny je ďalší postoj vlády USA k ekológii a obnoviteľným zdrojom keď prezident štátu tvrdí, že neverí na globálne otepľovanie, ale na počasie. „Verím, že sa dejú zmeny a verím, že to ide hore a ide to dole. A potom znova hore. A mení sa to v závislosti od rokov v danom storočí. Ale neverím v globálne otepľovanie, máme väčšie problémy.“ Nekonzistentný názor má na počítačovú bezpečnosť. Oficiálne sa tejto oblasti plánuje intenzívne venovať a považuje hackerské útoky na vládne aj súkromné inštitúcie smerované z Číny za takmer vojenský útok. Na druhú stranu nepriamo vo svojej volebnej kampani vyzval hackerské skupiny z Ruska, aby napadli Clintonovej mailové servery.
Donald Trump bude pohromou pre inovácie. Tvrdia to šéfovia veľkých technologických spoločností v Silicon Valley. Ošemetná bude už len komunikácia medzi prezidentom, ktorý vo svojej kampani využíval xenofóbiu a strach z emigrantov, a napríklad šéfom Microsoftu Satya Nadellom alebo šéfom Googlu Sundarom Pichaiom, ktorí sú pôvodom z Indie. Nehovoriac o ženách na najvyšších postoch, ako sú výkonné riaditeľky Marissa Mayer z Yahoo alebo Meg Whitman z Hewlett Packard Enterprise, po tom, ako unikla jeho nahrávka s vulgárnym a sexistickým chvastaním sa.
Ešte v lete 140 lídrov z oblasti digitálnych technológií napísalo otvorený list proti Donaldovi Trumpovi. Okrem iného v ňom napísali, že „jeho vízie sú proti otvorenej výmene nápadov, voľnému pohybu osôb a produktívnej spolupráci s ostatnými krajinami sveta, čo je kritický prvok našej ekonomiky a poskytuje základy pre inovácie a rast.“ Svoje obavy a sklamanie na sociálnych sieťach zdieľali aj tesne krátko pred výsledkami volieb investori či šéfovia firiem Zynga, Y Combinator, FourSquare a mnoho ďalších.
Mali dôverovať umelej inteligencii a nie prieskumom. Ironicky znie fakt, že víťazstvo prezidenta, ktorý si s technológiami netyká, veľmi presne predpovedal systém umelej inteligencie MogIA. Vyvinul ho Sajiv Rai zo start-upu Genic.ai už pred dvanástimi rokmi a odvtedy sa učí a zlepšuje. Ako pri predošlých prezidentských voľbách aj teraz správne určil víťaza. Použil na to 20 miliónov „dátových bodov“ z Googlu a sociálnych sieti, ktoré potom analyzoval.
Bez poradcov si s technológiami nevie rady Zdroj: SITA
Bodku za príbehom nového analógového prezidenta Donalda Trumpa dal Vladimir Putin. K víťazstvu mu pogratuloval prostredníctvom telegramu. Slovenský prezident mohol týmto spôsobom komukoľvek gratulovať naposledy v roku 2007, keď Slovenská pošta prestala túto službu ponúkať.