Okuliare a šošovky budú možno minulosťou

Ocumetics Technology Corp tvrdia, že vyvinuli bezbolestný osem minútový postup, ktorý by ľuďom vrátil zrak - bez nosenia okuliarov či kontaktných šošoviek.  „Sloboda od okuliarov či kontaktných šošoviek bol náš cieľ, ktorý je teraz realitou,“ hovorí Ocumetics na svojich internetových stránkach.

Generálny riaditeľ Gareth Webb, kanadský optometrista, predstavil šošovky v tvare tlačidla. Na vývoji pracuje už osem rokov. Znie to príliš dobre, aby to bola pravda? Uvidíme, projekt zatiaľ neprešiel klinickými štúdiami.

Tieto šošovky sú výnimočné hlavne svojim materiálom. Sú vyrobené z biokompatibilných zložiek, preto neuvoľňujú do oka toxické látky a neubližujú mu.

Postup vkladania tohto vynálezu do ľudského oka je podobný ako operácia šedého zákalu. To zahŕňa odstránenie pôvodnej šošovky a jej nahradenie spomínanou bionickou, ktorá je injekčne vstreknutá priamo do oka. G. Webb hovorí, že špecializovaná šošovka by mohla pomôcť nielen slabozrakým, ale aj ľuďom so šedým zákalom, ktorý postihuje práve očnú šošovku.

Dokonalý zrak či transplantácia hláv. Dr. Frankensteinovia provokujú

Robotický gepard dostal svoje oči

Keď skombinujete roboty a gepardy s vojenským financovaním, musíte skončiť s niečím neuveriteľným. Inžinieri z MIT strávili päť rokov vývojom štvornohého robota, schopného bežať rovnako rýchlo ako ľudská bytosť. Najnovšie ho  "vytrénovali" na to, aby sám od seba skákal cez prekážky. Robotický gepard odhaduje výšky, veľkosť a vzdialenosť objektov v jeho ceste, a upravuje si prístup k príprave na skok a odhaduje bezpečné pristátie - to všetko bez spomalenia.

Predchádzajúci Gepard mal rovnaký hardvér, no bol slepý - nebol prispôsobený na vnímanie objektov v ceste. Preto ho doplnili novým systémom senzorov LIDAR, ktoré mu umožňujú mapovať terén pomocou laserových odrazov.

Ako ďaleko sme od transplantácie hlavy?

Kontroverzný plán na transplantáciu hlavy na telo iného človeka bude v júni oficiálne predstavený na chirurgickej konferencii v USA (AANOS), kde bude prítomných mnoho špičkových medzinárodných lekárov, aby o tejto možnosti diskutovali. Táto myšlienka sa začala opäť skloňovať v roku 2013, keď ju vytiahol doktor Sergio Canavero z talianskej výskumnej skupiny Neuromodulation Group. Tvrdí, že prekážky, ako napríklad odmietnutie hlavy imunitného systému tela, sú už prekonateľné a operácie by mohli byť oficiálne začaté už v roku 2017, píše New Scientist.

S.
Canavero predpovedá, že človek by bol schopní pohybovať sa a bude hovoriť rovnakým hlasom. Tvrdí, že rehabilitácia by umožnila osobe chodiť už do jedného roka.

Niekoľko ľudí sa už dobrovoľne prihlásilo na získanie nového tela. Mnoho lekárov je však na pochybách. Ich argumentom je, že i keď je projekt ohromujúci, je v súčasnosti veľmi nepravdepodobný. Existuje podľa nich príliš veľa komplikácii, ktoré môžu nastať, vrátane veľkej náročnosti udržania zdravia človeka počas štyroch týždňov v kóme. Pripúšťajú ale, že bude možno realizovateľný v budúcnosti.

S. Canavero sa vyjadruje šalamúnsky. „Dôvod, prečo som prvýkrát hovoril o myšlienke pred dvoma rokmi, bol ten, aby o tom ľudia začali rozprávať,“ hovorí. „Ak to spoločnosť nechce, nebudem to robiť. Ale keď to nechcú ľudia v Spojených štátoch alebo v Európe, neznamená to, že to nebudeme robiť niekde inde. Snažím sa ísť správnou cestou, ale pred odchodom na Mesiac sa potrebujete uistiť, že vás ľudia budú nasledovať. "

Vedci pletú pavúčie siete

Pavúčí hodváb je často označovaný ako zázračný materiál, ktorý sa čoskoro „zapletie“ do všetkého, od výroby zbraní až po transplantáciu srdca. Dosiaľ nám muselo stačiť len to, čo sme dostali od našich osmonohých priateľov. Aj preto mnohí vedci a podnikatelia tvrdo pracujú na tom, aby reprodukovali tento materiál umelo.

Výskumný tím z MIT uviedol, že ich výskumníci zrejme urobili prielom. V časopise Nature Communications tento týždeň uviedli, že v laboratóriu úspešne vytvorili umelý hodváb, zmiešaním proteínových komponentov, ktoré vytláčali cez injekčné striekačky.

Laboratórny hodváb zatiaľ síce nie je tak silný ako jeho prírodná podoba, no môže vydláždiť cestu smerom k vytváraniu nových materiálov, ktoré budú mať ešte lepšie vlastnosti ako pavúčí hodváb - napríklad ultrasilné uhlíkové nanotrubice, ktoré môžu využiť v širokom spektre technológií. Zároveň by mohla inšpirovať rozvoj nových syntetických vlákien.

Takýto hodváb má obzvlášť sľubnú budúcnosť v medicíne. Materiál je biokompatibilný, čo znamená, že môže byť použitý v ľudskom tele bez nežiaducich účinkov, napríklad pri umelo vytvorených tkanivách.