Miniatúrne drony sa pravidelne objavujú na crowdfundingových portáloch alebo webových stránkach neznámych ázijských výrobcov. DJI však patrí medzi najznámejších hráčov v tejto oblasti. Jeho nový model Spark má preto aj renomé a aj miniatúrne rozmery.
Už predošlý model Mavic Pro prekvapil výbornou výbavou v neštandardne malom tele. Oproti Sparku je to však obor.
Telo DJI Spark má rozmery približne ako iPhone 7. Samozrejme, ramená s vrtuľami pôdorys trochu zväčšujú. Ale stále je to jeden z najkompaktnejších značkových dronov vôbec. Určený je pre širokú verejnosť. Má par obmedzení, ktoré by profesionálom už mohli prekážať.
Na jedno nabitie vydrží vo vzduchu maximálne 16 minút, čo nie je až taký zlý výsledok. Maximálna rýchlosť je 50 km/h a dolet 2 km. Dá sa ovládať cez mobilnú aplikáciu a neskôr aj rádiovým ovládačom. Nechýba GPS modul.
Zdroj: DJI
Okrem viacerých senzorov, ktoré snímajú okolie dronu a pomáhajú pri navigácii a vyhýbaniu sa prekážkam, má hlavná kamera rozlíšenie 12 Mpix a svetelnosť 25 mm objektívu je f/2.6, zavesená je na dvojosovom gimbale. A nahrávať vie „len“ full HD video.
DJI pridal aj množstvo praktických doplnkov, ktoré Spark robia ľahko a zábavne použiteľným aj pre laikov. Základom je to, že dron vie rozoznať svojho majiteľa a jeho ruky, presnejšie gestá, ktoré nimi robí. Nastavením dlane Spark priletí a dosadne na ruku, z ktorej vie aj vzlietať. Ukázaním gesta pre fotografiu urobí selfie záber, vie sledovať na displeji mobilu označený objekt alebo osobu a veľa ďalšieho.
Zdroj: DJI
Vo výbave má štyri základné letové režimy. Rocket nahráva priestor pod dronom počas jeho kolmého vzletu, Dronie nahráva objekt počas kolmého prilietania a odlietania, Circle robí okružné zábery a Helix zas nahráva okolie počas lietania v špirále. Navádzať sa dron dá aj poklepaním na mape alebo priamo na mieste na zábere.
DJI Spark sa začne predávať v lete za 599 eur. Rozšírené balenie s ochranou rotorov, dvoma batériami a rádiovým ovládačom za 799 eur.