Po tlačidlách na telefónoch prichádzajú spotrebitelia pomaly o ďalšiu klasiku – diaľkové ovládače od televízorov. Na európsky trh sa dostali inteligentné televízory od firmy Samsung, ktoré sa dajú ovládať pomocou hlasu a gest. Ich cena začína približne pri 1 500 eurách a dokážu s majiteľom komunikovať prostredníctvom hlasu, pohybu alebo vďaka rozpoznaniu tvárí.
Vďaka zabudovanej kamere a dvojici mikrofónov stačí, aby používateľ prístroj pozdravil, čím aktivuje hlasové ovládanie. Alebo vysloví slová „internetový prehliadač“, čím získa prístup na internet. Hlasitosť televízora je možné zmeniť pohybom ruky a program prepnúť vyslovením čísla televízneho kanálu.
Súčasťou balenia televízorov ovládaných hlasom a pohybmi je aj diaľkový ovládač, pomocou ktorého možno vykonať základné nastavenie televízora. Ovládač ale pomôže aj v situácii, keď televízor nereaguje na hlasové povely.
Skúšajú hlas
Samsung nie je prvou firmou, ktorá vidí šancu na úspech v zmene zabehaného ovládania. Na ovládanie pomocou gest a hlasu stavil aj Microsoft pri zariadení Kinect, ktoré je prídavkom ku konzole Xbox 360. Zariadenie rozoznáva pohyby a hlasové príkazy, prostredníctvom ktorých sa dajú ovládať hry, ale aj multimediálne funkcie zariadenia. Microsoft technológiu rozširuje aj na osobné počítače a pravdepodobne sa objaví aj v ďalších produktoch firmy. Hlasové ovládanie stále viac integruje aj operačný systém Android, ktorý je základom pre platformu Google TV.
Inovácie v súčasnosti poháňajú dve hlavné sily. Prvou je snaha začleniť do televízorov stále viac funkcií, ako napríklad zobrazovanie a prezeranie fotografií, či surfovanie na webe. Tradičné diaľkové ovládače už nestačia na obsluhovanie komplikovanejších funkcií a firmy preto hľadajú nové formy interakcie.
Apple zbrojí
Druhou hnacou silou inovácií v tejto oblasti je Apple. Predpokladá sa, že firma uvedie v tomto alebo nasledujúcom roku na trh vlastný plnohodnotný televízor. Nie je jasné, ako bude koncept vyzerať, ale má ísť o jeden z posledných produktov, na ktorého vývoji sa priamo podieľal zakladateľ firmy Steve Jobs.
Jednou z populárnych špekulácií je, že televízor od Applu bude mať v sebe doteraz nepoužitú formu ovládania. Apple, ktorý si z rozbíjania zabehaných zvyklostí urobil tradíciu, do ostatnej veľkej aktualizácie svojho operačného systému zapracoval hlasové ovládanie a rozoznávanie hlasových povelov.
Apple sa do televíznej vojny chystá naplno. Zbiera patenty na nové zobrazovacie technológie a pripravuje výrobné kapacity u svojich dodávateľov Foxconn a Sharp. Firmy minulý týždeň oznámili, že prehĺbia spoluprácu a Foxconn kúpi podiel v Sharpe za 1,6 miliardy dolárov. Užšie prepojenie firiem je podľa predpokladov analytikov prípravou na ďalšie rozšírenie výroby obrazoviek pre Apple.
Konkurencia sa preto snaží vybudovať si zákaznícku základňu pre inteligentné televízory skôr, ako bude musieť čeliť konkurencii jednej z najpopulárnejších značiek aj v tomto segmente.