Ubuntu Edge mal byť prvým smartfónom, ktorý by sa pri pripojení k monitoru správal ako plnohodnotný počítač. Stačilo pripojiť len myš a klávesnicu.
Bohužiaľ, ani po sľubnom začiatku verejného financovania projektu na portáli Indiegogo sme sa zariadenia tohto typu nedočkali. Na spustenie výroby bolo potrebné vyzbierať 32 miliónov dolárov, za viac než mesiac sa podarilo získať „len“ 13 miliónov.
Neskôr sa o niečo podobné pokúsil Microsoft na platforme Windows Phone 10 s funkciou Continuum. Po pripojení do doku bolo možné využívať mobil ako počítač s Windows aplikáciami, ale s obmedzeniami. Ako je už verejne známe, Microsoft potichu túto platformu opúšťa a vývoj tohto projektu je, jemne povedané, v ohrození.
Hodenú rukavicu zodvihol Samsung s dokovacou stanicou DeX. Po pripojení telefónu Galaxy S8/S8+ alebo Note8 cez USB konektor sa na obrazovke monitora zobrazí upravené používateľské prostredie. V ňom sa po pripojení myši a klávesnice dá pracovať ako za klasickým počítačom.
DeX je vybavený HDMI portom, dvoma USB 2.0, jedným USB-C a ethernetom (RJ-45). Slúži zároveň aj na nabíjanie a chladenie mobilného zariadenia.
V spolupráci s Microsoftom a Adobe sú k dispozícii dobre známe aplikácie (Adobe Photoshop, MS Office), ale aj virtuálne prostredia na vzdialené pripojenie od Citrixu a VMware. V rámci oddychu si možno zahrať aj niekoľko hier (Vain Glory, The Tribez).
Zdroj: Evan Blass
A pribúdajú ďalšie funkcie. Najnovšie Samsung pre DeX ohlásil podporu operačného systému Linux pomocou aplikácie s názvom Linux on Galaxy. Podporované by mali byť viaceré distribúcie, čo poteší najmä vývojárov.
Nejde pritom o virtualizáciu operačného systému. Linuxová distribúcia bude plne bežať na jadre Androidu. Bližšie informácie o konkrétnych distribúciách zatiaľ nie sú k dispozícii. Samsung však spolupracuje s firmou Canonical, ktorá má na konte obľúbené distro Ubuntu.
Cena zariadenia DeX je 149 eur na slovenských stránkach Samsungu. Na niektorých zahraničných weboch sa dá v akcii kúpiť aj za polovičnú sumu.