Výrobcovia ani v časoch ultrabookov (a tabletov) nezabúdajú na rozvoj ďalších notebookových línií. Napríklad multimediálnych laptopov, ktorých úlohou je, aby sa na nich dalo pracovať aj sa s nimi zabávať – a popritom ešte dobre vyzerali. Dell v napĺňaní tejto vízie prešiel relatívne dlhú cestu. Jeho produktový brand XPS už ponúkol na svoj čas obstojné vychytávky, ale i prístroje, ktoré oslovili iba ak ich konštruktérov. Jeho najnovším prírastkom z konca minulého roka je Dell XPS 14z.
Optika bez rampy, batéria napevno
Na prvý pohľad sa zdá, že marketéri Dellu ukázali kolegom dizajnérom applovský laptop MacBook Pro a dali im zadanie, aby vymysleli „niečo podobné a, pravdaže, dostatočne odlišujúce“. Nech už to bolo akokoľvek, nová generácia XPS notebookov je o kúsok lepšia než jej predchodcovia z roku 2010 (bez písmena z).
Pre začiatok, nemajú na sebe ani kúsok čierneho plastu. Celé šasi je z hliníkovo-magnéziovej zliatiny. V high-endovej sfére už pomaly štandard, no stále sa naň dá pozerať.
Ďalšou novinkou v XPS 14z je štrbinová optická mechanika, ktorú napríklad Apple používa ako laptopový a desktopový štandard, no nachádza sa aj v hracej konzole Sony PS3. Žiadna vysúvacia rampa, ktorá vytvára dojem, že pri prvom silnejšom tlaku praskne.
Azda jediná nevýhoda je v tom, že sa do nej nedajú zasúvať malé, osemcentimetrové disky, ale s tým sa dá žiť. Veď CD/DVD mechanika je v časoch USB kľúčov a onlinových služieb beztak už vlastne archaizmus (drží sa vari iba kvôli backupovým diskom Windowsu). Tak nech aspoň dobre vyzerá.
Trošku kontroverznejším prvkom je pevne zabudovaná batéria. Zvyšuje síce celkovú kompaktnosť zariadenia, no má aj dve slabiny. Nemožnosť použiť náhradnú batériu limituje využiteľnosť takéhoto notebooku na prácu v teréne (bez zástrčky).
V našom teste zahŕňajúcom pozeranie videa, počúvanie hudby, surfovanie po webe a napísanie tejto recenzie vydržal prístroj bez externej dodávky energie niečo málo vyše päť hodín (hoci je to v tejto kategórii pomerne dobrý výkon). A po druhé, zabudovaná batéria značí problém, ak sa pokazí. I keď ten, aspoň sčasti, rieši predĺžená záruka a servis typu next business day.
Dizajnérov Dellu treba ešte pochváliť za to, že neodignorovali ďalšie notebookové trendy. Či už ide o podsvietenú klávesnicu s používateľsky priateľskou zdvihom alebo o ventilátorový chladiaci systém, vďaka ktorému nie je utrpenie pracovať s XPS 14z aj viac hodín na kolenách.
Škoda, že celkový dojem z ergonómie kazia zle vycentrované nožičky, pre ktoré sa notebook na pevnom poklade aj pri malom tlaku zápästia kýva (haló, výstupná kontrola?!). Možno je to len prípad testovaného kusa.
Štrnásť palcov v trinástkovom ráme
Kde zašiel Dell trochu za notebookový štandard, je displej. XPS 14z je jeho prvý laptop (a jeden z prvých v brandži vôbec), v ktorom použil lanskú novinku z dielne LG s názvom Šuriken (znalci ninjov zaiste spozorneli). Šuriken je oproti bežným displejom o polovicu tenší a má o polovicu užší okraj rámu (4 mm).
Vďaka tomu sa 14-palcová LCD obrazovka (s rozlíšením 1 366 x 768 bodov) zmestila do formy, ktorá sa využíva pri 13-palcových notebookoch. Na druhej strane, v prémiovej kategórii sa od notebooku očakáva väčšie než štandardné rozlíšenie (čiže 1 600 x 900 bodov).
Výpočtový výkon, ktorý zabezpečuje intelovský procesor Core i5 alebo Core i7, spolu so šiestimi, respektíve ôsmimi gigabajtmi pamäte RAM, by mal stačiť na drvivú väčšinu spôsobov bežného použitia. Hoci kolegovia z istého o zahraničného technologického servera zistili, že niektoré konkurenčné zariadenia aj so slabšou výbavou dosahujú o máličko lepšie výsledky.
Multimediálnu zábavu má na starosti najmä grafická karta nVidia zo základnej kategórie (GT520M) a HD webkamera. Zaujímavé je, že konštruktéri/marketéri Dellu v XPS 14z upustili od značkových reproduktorov (JBL), ktoré mal jeho predchodca z roku 2010 – nahradila ich „štandardná“ (čiže no-name) stereo súprava. Asi sa zamysleli, že pri notebooku má zmysel investovať skôr do kvalitných slúchadiel.
V čom mohol Dell takisto ubrať, je softvérová výbava – antivírus, napaľovací program či prehliadače multimediálneho obsahu. Niežeby sa nehodili, ale určite sú v danej kategórii lepšie alternatívy. Problém je, že Dellom nainštalované programy pre neustále vyskakujúce okná, minimálne spočiatku, riadne lezú na nervy.
Cenovo sa XPS 14z, keď ide o high-end, nachádza vo vyššom segmente: 1 200 eur za i-päťkový model, respektíve o stovku drahší i-sedmičkový variant je zhruba na úrovni 13-palcového MacBooku Pro a o niečo viac ako ultrabookový etalón Asus Zenbook.
Záverečné hodnotenie: Pokiaľ visíte na značke Dell alebo trebárs na jej servisných službách, XPS 14z by mohla byť vhodná voľba. Inak sa netreba ostýchať obzrieť aj po konkurencii.
+ | ergonómia |
---|---|
+ | Šuriken displej |
– | zabudovaná batéria |
– | otravná softvérová výbava |
Zariadenie zapožičal Dell.
Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:
- hybridný fotoaparát Samsung X200
- tablet Asus Transformer Prime
- smartfón Google Nexus
- prenosný bezdrôtový reproduktor Bose SoundLink Wireless
Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.
Foto na titulke a v článku – Dell