Dospeli k záveru, že Apple jeho výroba vychádza v sumáre na dvesto amerických dolárov. V porovnaní s maloobchodnou cenou (bez dotácií operátorov) z toho vychádza 70-percentná marža.
Veľmi podobné percento má Apple podľa IHS aj na céčkové jablko.
Toto sa konkurencii musí veľmi zle čítať.
Podobne ako info o úvodných predajoch nových iPhonov.
Za prvé tri dni si ich podľa Applu v rade vystálo deväť miliónov ľudí. Počiatočné zásoby sa minuli, ale Tim Cook robí, čo môže, aby si iPhone mohol kúpiť každý, kto len chce... čítaj: má na to peniaze.
Nikoho zrejme neprekvapuje, že najväčší záujem bol (a podľa správ z čierneho trhu stále je) o „zlatú“ verziu iPhonu 5S.
Ale späť k tým maržiam.
Aj fínska, pardón americká Nokia by takéto určite privítala. Pri lacných stoeurových mobiloch, ktoré tvoria veľkú, ak nie rozhodujúcu časť jej produkcie, ich zrejme nedosahuje.
Do budúcnosti to môže skúsiť v tabletoch. Zatiaľ v portfóliu nemá žiadny, no už čoskoro ich vraj bude celý strapec: od šesťpalcového až po desaťpalcový.
Samozrejme, všetky pobežia na Windowse.
Nokiovský tablet Sirius pobeží na Windowse RT a bude mať odnímateľnú klávesnicu Zdroj: Digi-wo.com
Kým Nokia predstaví nové placky, možno už aj utíchnu reči okolo odchodného jeho bývalého CEO.
Stephen Elop sa po trojročnom angažmáne vo firme vracia do Microsoftu, kde predtým pôsobil, s bonusom 25,4 milióna dolárov. Vzhľadom na dosiahnuté výsledky to vyvolalo kritické reakcie.
K ich upokojeniu neprispel ani predseda predstavenstva Nokie Risto Siilasmaa, keď najprv tvrdil, že Stephen Elop má kontrakt podobný s jeho predchodcami, a potom vyhlásil, že sa pomýlil.
Konšpirátori, podľa ktorých bol Stephen Elop agentom Microsoftu, jasajú.
Výrobca smartfónov BlackBerry, pre pamätníkov Research In Motion (RIM), má podobný príbeh ako Nokia. Kedysi progresívna firma nezachytila nástup iPhonov a androidov a pomaly mieri do zabudnutia.
No existuje predsa len niekto, kto v jej budúcnosti stále verí.
Konzorcium vedené investičnou spoločnosťou Fairfax sa so správnou radou BlackBerry dohodlo o odkúpení firmy.
Fairfaxu šéfuje 63-ročný Prem Watsa, rodák z Indie, ktorý v Kanade spravil závratnú kariéru v poisťovníctve a pre jeho úspechy ho médiá zvyknú označovať ako kanadského Warrena Buffetta.
Možno by pán Watsa mal uzavrieť poistku pre prípad, že jeho mobilová investícia nevyjde.
Blackberry Z30 Zdroj: blackberry.com
Apple môže voľne používať brand iPhone aj v Brazílii.
Vyhral odvolací súd s tamojším predajcom elektroniky, ktorý si značku najznámejšieho smartfónu zaregistroval – a provokatívne pod ňou vydal androidový mobil.
Cieľom bolo, samozrejme, skešovať Apple na tučnom licenčnom poplatku.
Za pokus to stálo.
A čo ďalšie tento týždeň postretlo technologický priemysel?
- Microsoft predstavil druhú generáciu tabletov Surface. S tou prvou veľkú dieru na sveta iPadov nespravil.
- Novú generáciu tabletov predstavil aj Amazon. Jeho nové Kindle Fire vyzerajú slušne. Môžu byť ťažkým sústom pre iPady aj androidy. Len škoda, že na Slovensku sa (oficiálne) predávať nebudú.
- Okrem Nokie ide do tabletov aj obchodný reťazec Tesco. Ten si jeho značku, Hudl, nechal zaregistrovať aj na Slovensku, no tešiť sa je zrejme predčasné.
- Acer a Asus naznačujú, že do budúcnosti by mohli kráčať aj spoločne. Spojenie technologických značiek nie je nezvyčajné, no naríklad osud joint-venture Sony Ericsson naznačuje, že nemusí byť vždy úspešné.
TIP: Pozrite si aj naše predchádzajúce týždňovky z technosektora. Čítanie nielen pre historikov!