Podľa prieskumu americkej konzultačnej spoločnosti Gallup sa v Európe 25 percent mužov a 45 percent žien necíti bezpečne, keď kráčajú domov v noci sami. Na Slovensku je číslo ešte vyššie. Bezpečne sa necíti až 52 percent žien a 30 percent mužov.

V Amerike nemá podľa výskumníkov strach len polovica žien a asi 66 percent mužov. Päť študentov sa preto rozhodlo vytvoriť aplikáciu, ktorá by ich bezpečne sprevádzala nočným univerzitným kampusom. Tá zožala takmer okamžite obrovský záujem, a preto je jej druhá verzia už k dispozícií aj pre zahraničné telefónne čísla. 

Ako tento užitočný vynález funguje? Ak chcete svojho kamaráta alebo rodinného príslušníka virtuálne sprevádzať cestou domov, nemusíte mať aplikáciu dokonca ani vôbec nainštalovanú.

Používateľ môže poslať niekoľko požiadaviek na rôzne telefónne kontakty v prípade, že ľudia nebudú k dispozícii hneď. Tí potom dostanú SMS s odkazom na link s interaktívnou mapou, ktorá znázorňuje používateľovu chôdzu na miesto určenia.

Pokiaľ používateľ blúdi na zlej ceste, padá, je niekam tlačený, rozbehne sa, alebo sú jeho slúchadlá vytrhnuté z telefónu, aplikácia zistí tieto zmeny pohybu a vyzve človeka, aby potvrdil, že je v poriadku.

V prípade, že používateľ v ohrození nie je, stlačí potvrdzujúce tlačidlo v priebehu 15 sekúnd. Ak sa tak nestane, aplikácia Companion premení telefón používateľa na osobný poplašný systém, ktorý vydáva hlasné zvuky, ktorými sa snaží vystrašiť zločinca. Dáva zároveň možnosť okamžite zavolať políciu.

V rovnakom čase bude aplikácia posielať upozornenia kontaktom, ktorí vás virtuálne sprevádzajú. Tí si v prípade potreby môžu vybrať, či zavolajú políciu a dajú jej používateľovu polohu, rovnako ako sa mu môžu pokúsiť zavolať, aby zistili, či je v poriadku.

Keďže bola aplikácia pôvodne určená na pomoc študentom pri nočných prechádzkach cez univerzitné areály, má ešte jednu vychytávku. Ak používateľ zavolá políciu, bude taktiež zároveň upozornené príslušné bezpečnostné oddelenie univerzitného kampusu. Toto však platí len v rámci vysokých škôl v USA, ktoré s Companion podpísali zmluvu.

Používatelia môžu taktiež zvoliť tlačidlo „Som nervózny“. Funkcia zaznamenáva, kde a kedy sa necítili bezpečne. Dávajú tak spoločníkom na známosť, že majú zbystriť pozornosť a upozorňujú na nebezpečné miesta v okolí.

Aplikácia takto za týždeň po spustení svojej druhej verzie zozbierala 500 mimoriadnych udalostí, keď sa študenti v rámci viacerých univerzitných areálov necítili bezpečne. Školy môžu z týchto informácií ťažiť a zlepšiť tak celkovú bezpečnosť v jej priestoroch.