Pred plánovaným „stratením“ mobilov do nich boli nainštalované tri bezpečnostné aplikácie – Anti-Theft, Lookout Mobile Security a Clean Master. Na každý telefón bola tiež zaslaná správa s kontaktnými údajmi, kam ho v prípade nálezu vrátiť.

Také prípady boli štyri. „Viem, aké to je stratiť niečo cenné, či už peňaženku alebo telefón. Nechcela som, aby ten pocit prežíval aj niekto ďalší,“ uviedla jedna z poctivých nálezkýň Quiana W. z New Yorku.

Ostatné mobily Avast sledoval päť mesiacov s cieľom zaznamenať ich osud. Tu sú hlavné zistenia experimentu:

  • väčšina telefónov bola premazaná pomocou funkcie obnovenia továrenských nastavení (factory reset);
  • jeden z telefónov cestoval za oceán nákladnou loďou, momentálne je aktívne používaný v Indii;
  • ďalší letel do Dominikánskej republiky;
  • jeden brázdi s taxikárom ulice San Francisca;
  • jeden z telefónov skončil v záložni.

Avast spravil test, aby spropagoval svoju mobilnú aplikáciu Avast Anti-Theft (appka je bezplatná, no niektoré funkcie sú za poplatok). Z inštalovaných aplikácii bola podľa Avastu vraj jedinou, ktorá obnovu továrenských nastavení prežila.

Podľa výrobcu táto aplikácia dokáže vypátrať stratené zariadenia, na diaľku telefón uzamknúť a vymazať citlivé dáta, alebo tiež urobiť „theftie“ – fotku osoby, ktorá telefón ukradla (alebo ho minimálne používa).

Spoločnosť neuviedla, telefóny ktorých konkrétnych výrobcov sa rozhodla „stratiť.“ Vzhľadom k ponúkanej aplikácii ale šlo o prístroje bežiace na operačnom systéme Android – na iné systémy totiž tento softvér nevyrába.

Podľa niektorých štatistík sa najviac na svete strácajú a kradnú iPhony od Applu. Tie svoj vlastný bezpečnostný systém (umožňujúci sledovať pohyb, vymazanie dát, zablokovanie alebo odoslanie správy nálezcovi) majú nainštalovaný automaticky v appke Find My iPhone.

Podobnú funkciu ponúka bezplatne aj Google pre zaregistrované mobilné zariadenia s Androidom cez Android Device Manager.