IT Asociácia Slovenska (ITAS) bola jedna z prvých mimovládnych organizácií, ktorá ostro odsúdila útok Ruska na Ukrajinu. ITAS tento akt zasiahol možno ešte o niečo viac, lebo k Ukrajine má špeciálny vzťah. Od roku 2017 totiž spolu s Vysokou školou ekonómie a manažmentu v Bratislave začali spolupracovať s prestížnymi ukrajinskými univerzitami na projekte spoločných študijných programov medzi Ukrajinou a Slovenskom.

Vďaka nemu na Slovensko prijali už 45 študentov z Ukrajiny, pričom v tomto roku sa do programu prihlásilo ďalších 17. Aktuálna situácia však všetko komplikuje a ITASu sa darí pomôcť s príchodom na Slovensko aspoň študentkám.

IT Asociácia Slovenska zorganizovala spolu s Asociáciou IT Ukrajina online okrúhly stôl, pri ktorom sa riešili najdôležitejšie otázky súvisiace s vojnou na Ukrajine. Vojna totiž prebieha nielen v skutočnom svete pri bojoch na súši či vo vzduchu, ale aj v kyber priestore a ukrajinskí ítečkári sa do bojov v kybernetickom priestore priamo zapájajú.

Prvý viceprezident ITASu Mário Lelovský sa spojil s predstaviteľmi Asociácie IT Ukrajina, konkrétne s Alinou Nužnenko, Oľhou Sytnyčenko a Konstantinom Vasjukom, ktorí sa v súčasnosti nachádzajú v Kyjeve.

Boli vopred informovaní

Zaujímavosťou je, že americká tajná služba varovala Ukrajincov pred blížiacou sa ruskou inváziou, a preto sa stihli pripraviť. Aj vďaka tomu je dnes približne 70 percent IT spoločností schopných z Ukrajiny dodávať svoje služby pre svetový trh. Je pre nich dôležité, aby biznis stále fungoval.

„Produktivita je síce nižšia, no vieme pokryť, čo máme naplánované,“ hovorí Oľha Sytnyčenko. Aj napriek tomu, že väčšina ukrajinských ítečkárov nešla bojovať priamo do ulíc, bojujú prostredníctvom svojich počítačov a snažia sa svojej krajine pomôcť, ako vedia. „Situácia sa bude meniť veľmi rýchlo každý jeden deň. Musíme podporovať našu armádu a všetky jej kroky, aby bola úspešná,“ hovorí Konstantin Vasjuk.

Ukrajinským ítečkárom do určitej miery pomohla aj situácia s pandémiou koronavírusu, vďaka ktorej sa naučili pracovať z domovov a rôznych častí Ukrajiny či sveta. Boli preto pripravení a práca na diaľku im funguje. V súčasnosti sa sústreďujú na všeobecnú kyberbezpečnosť. Špeciálne na ochranu ukrajinských e-mailových účtov, nakoľko v poslednom období zaznamenali zvýšený počet phishingových útokov.

Ešte pred vojnou zaznamenali kybernetické útoky na ukrajinské vládne inštitúcie. V súčasnosti neevidujú zatiaľ žiadne veľké útoky, no zároveň tvrdia, že majú dosť prostriedkov na to, aby sa voči nim bránili. „Na ruské kybernetické útoky sme veľmi dobre pripravení,“ hovorí K. Vasjuk. O dobrej pripravenosti svedčí aj fakt, že niektoré vládne webové stránky boli po kybernetických útokoch nefunkčné len niekoľko hodín a celú situáciu dokázali zvládnuť.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa