Aj napriek varovaniam bankárov o bubline sa bitcoinu darí asi najlepšie v histórii investícií vôbec. Na začiatku tohto roku sa jeho cena pohybovala v hraniciach od 800 až 1 150 amerických dolárov za jeden bitcoin (BTC). V čase písania tohto článku je jeho hodnota na úrovni 15 800 dolárov.
Z tohto dôvodu je momentálne riskantné pre predajcu použiť bitcoin ako platidlo. Pretože každá mena potrebuje byť čo najstabilnejšia voči domácej mene, aby bola využiteľná v praxi. Taktiež je potrebné, aby platby prebiehali čo najrýchlejšie s čo najmenšími poplatkami. A tieto hodnoty vzrástli bohužiaľ tiež.
Spoločnosť Steam, ktorá sa zaoberá predajom hier napríklad len nedávno ohlásila, že s podporou bitcoinu kvôli týmto negatívnym efektom končí.
Zdroj: SITA / AP
Na webovej stránke 99bitcoins.com sa nachádza čiastočný zoznam spoločností, ktoré akceptujú bitcoin ako formu platidla. Druh tovarov a služieb je naozaj pestrý. Od rezervácie letenky na Cheapair.com, nákupu spotrebnej elektroniky a hier od Microsoftu až po let do stratosféry od Virgin Galactic.
Na Slovensku z kryptomien jednoznačne najviac dominuje bitcoin. Medzi najznámejších predajcov, ktorí ho akceptujú, patrí Alza.sk. Z virtuálnej peňaženky nakúpite aj hudobné nástroje v predajniach Muziker, zaplatíte súkromný odvoz po Európe na Triptown.eu alebo nábytok a bytové doplnky na Modant.sk.
Ale akceptujú ju aj tucty ďalších menších podnikov, od masážneho salónu v Piešťanoch, cez ubytovanie v oravskom Zuberci až po predajňu pomôcok pre jógu v Humennom.
Geografický prehľad ponúka stránka Coinmap. Podľa nej bitcoin na Slovensku akceptujú najčastejšie predajcovia stravovacích a ubytovacích služieb.
Predpoveď 6: Rozmach kryptomien na čele s Bitcoinom Zdroj: Saxo Bank
O aktuálnych možnostiach platby sa treba radšej dopredu informovať. Taktiež je potrebné dobre si prečítať obchodné podmienky v prípade reklamácie a vrátenia peňazí. Alza.sk napríklad vráti hodnotu tovaru v mene štátu a nie v kryptomene, ktorá bola použitá pri kúpe.
Kryptomena ako investícia
V súčasnosti existuje vyše 1 300 kryptomien a ich počet rastie. Majú podoby digitálnych tokenov, ktoré si záujemca na začiatku zaobstará výmenou za dolár, euro alebo libru väčšinou na špecifickej lokálnej zmenárni (Exchange) a uloží do peňaženky, takzvanej „wallet“ na smartfóne, počítači alebo špeciálnom externom zariadení.
Medzi najpopulárnejšie kryptomeny okrem bitcoinu treba spomenúť bitcoin cash (BCH), ethereum (ETH), ripple (XRP), monero (XMR), litecoin (LTC) alebo dash (DASH). Niektoré kryptomeny sa dajú kúpiť najpohodlnejšie výmenou za bitcoin.
Spopularizovať sa ich snažia aj známe osobnosti hudobného priemyslu. Za monero si napríklad v tomto období môžete kúpiť hudobný album od interpretov ako Sia či Mariah Carey.
Nákup kryptomien za účelom zisku má špekulatívny charakter. Pri súčasných výkyvoch sa dá už za hodinu v prípade veľkej investície zarobiť ale aj veľa stratiť. Taktiež treba brať ohľad na možný hackerský útok na zmenáreň. Netreba preto nechávať svoje zisky len tak ležať v zmenárni a urýchlene ich presunúť do bezpečia vlastnej peňaženky (paper wallet alebo hardware wallet).
Bitcoinová peňaženka Trezor Zdroj: Satoshi Labs
Investovať sa dá aj nákupom novovytvorenej meny (ICO). Tvorca meny, obyčajne súkromná firma, sa snaží získať peniaze na svoj rozvoj od verejnosti. Tá nakúpi tokeny (kryptomenu) za účelom budúceho zisku a financuje firemný projekt. Pokiaľ firma so svojím produktom na trhu uspeje, kryptomena časom získa na hodnote a bude použitá na predaj alebo nákup služieb.
Ako príklad môžeme uviesť spoločnosť Hydrominer. Spoločnosť bola založená dvoma sestrami za účelom získavania najpopulárnejších kryptomien ekologickým „ťažením“ v rakúskych Alpách. Vytvorili tokeny H20, ktoré mohla verejnosť kúpiť za virtuálnu menu ethereum.
Peniaze reálne premenili na eurá a nakúpili potrebný hardvér a prenájom priestorov na ťaženie. Verejnosť získala tokeny, ktoré v budúcnosti môžu použiť na „cloud mining“ v tejto spoločnosti. Alebo si menu môžu nechať a predať ju iným záujemcom. Vlastník tokenu H20 však v žiadnom prípade nevlastní podiel vo firme, ani si nemôže nárokovať na náhradu straty v prípade, že projekt stroskotá.
Preto si v prípade investícií do novovytvorenej meny treba dobre zistiť, za akým účelom bola vytvorená a rátať nie len zo ziskom ale aj zo stratou, ako pri vstupe do akéhokoľvek kasína.