Ľudia vlastniaci mobilný telefón už asi zažili ten "trapas", keď svoju súkromnú správu poslali nesprávnej osobe alebo im zlyhalo sebaovládanie v najmenej vhodnej chvíli a napísali niečo, čo potom ľutovali. Niektorí ľudia však majú skúsenosť s odlišným druhom textového prešľapu, na ktorý si ani nemusia pamätať. Nie, nejde o posielanie sms v opitosti. Ide o ich posielanie zo spánku, napísal internetový portál CNN.

O tomto kultúrnom trende zatiaľ žiadne presné údaje neexistujú, ale zato o ňom v posledných rokoch pribúdajú veselé historky. Na sociálnej sieti Twitter si ich užívatelia posielajú s tagom "#sleeptexting". „Toto sú moje správy, ktoré som poslal zo svojho telefónu o piatej ráno a nepamätám si na to,“ napísal jeden z užívateľov. „Asi by som mal prestať spať s telefónom po ruke,“ dodal ďalší. A nemenovaná žena sa dokonca CNN zverila, že trpí „spánkovou esemeskovou poruchou“.

Zatiaľ čo niektorí ľudia „môžu vstať a ísť si vziať niečo z chladničky, kým spia“, iní zas „vezmú telefón a začnú písať správy alebo robiť niečo iného“, povedal doktor Jim Fulop, ktorý vedie spánkové laboratórium OhioHealth Sleep Services.

Z polospánku

Predstava, že človek vezme telefón, prípadne ho otvorí či odmokne, vstúpi do textovej aplikácie a potom začne písať, a to všetko v spánku, sa môže zdať pritiahnutá za vlasy. Podľa odborníkov je to však tým, že samotný výraz „esemeskovanie zo spania“ je zavádzajúci. V skutočnosti ide skôr o esemeskovanie v polospánku, čo je termín, ktorým lekári označujú odpočinkový stav, keď človek nie je plne prebudený.

„Je to akoby váš mozog išiel na autopilota,“ vysvetľuje Shelby Harrisová, špecialistka v lekárskom odbore, ktorý sa zaoberá ľudským správaním v spánku. „Spomeňte si na častosť, s akou dnes ľudia posielajú textové správy. A väčšina z nich spí hneď vedľa svojich telefónov. Takže keď sa prebudia, je to pre nich len ďalší druh automatizovaného správania sa (...) je to podobné ako chodenie v spánku, aspoň tak sa na to pozerám,“ dodáva táto odborníčka zo zdravotného strediska Montefiore v New Yorku.

Avšak na rozdiel od chodenia zo spánku, ktoré môže byť nebezpečné, je posielanie sms zo spánku skôr na pobavenie. Dvadsaťtriročná Kayla Potegaová posiela už niekoľko rokov zo spánku textové správy, na ktoré si ráno nespomína – vždy však len svojmu priateľovi. Sama má teóriu, že ju jednoducho premôže túžba s ním komunikovať a podeliť sa o to, čo sa jej práve snívalo. „Pamätám sa, že som mu naposledy písala nejaké rady...“

Na Twitteri či Instragrame sa v poslednom čase objavili napríklad tieto nočné spánkové textovky: „Kto sem sakra strčil tie malé bombičky.“ Neskáče to...vankúš pomáha,“ alebo „Tie priestrely v mojom mackovi vyzerajú naozaj skvele.“

Podľa J. Fulopa a S. Harrisovej je na posielanie textoviek zo spania náchylnejšia mladá generácia. Platí to pre mladých špecialistov, ktorých práca často vyžaduje odpovedať na sms či e-maily do neskorej noci, aj pre teenagerov, ktorí stále esemeskujú.

Pocity na internete

„Majú pocit, že môžu polovicu noci stráviť písaním so svojimi priateľmi. Je to súčasť ich správania sa. Potom už ani nemusia vedome chcieť písať. Ale keď sa zmätení čiastočne prebudia do polospánku, chytia mobil a už vyťukávajú textovky,“ dodal J. Fulop.

Zatiaľ čo dospelí podobný prípad zrejme odbijú smiechom a pokrčením ramien, pre dospievajúcich môže mať horšie následky, varujú odborníci. Nielenže im písanie textových správ zo spania narušuje spánok v období, keď ho najviac potrebujú, ale navyše im hrozí, že sa ich najvnútornejšie, nevedomky zdieľané myšlienky či predstavy dostanú k niekomu, kto sa o ne podelí na internete.

Riešenie je pritom jednoduché: vypínať pred spaním mobil, nastaviť na jeho spustenie ďalšie heslo alebo ho uložiť na opačnej strane miestnosti, kde nebude tak ľahko po ruke.

CNN: Pozor na SMS-ky zo spánku

Zdroj: SITA / AP

Ilustračné foto - SITA / AP