Cloudové služby neboli vždy vnímané ako bezpečné prostredie na uloženie údajov. TREND preto zisťoval, či sa zvýšila dôvera podnikateľov v tejto oblasti a ako tieto nástroje sami využívajú.
Marek Engler, prevádzkový riaditeľ spoločnosti Slovanet
Zo skúseností s našimi klientmi môžeme potvrdiť, že postoj firiem ku cloudovému využívaniu IT služieb sa za poslednú dekádu zásadne zmenil. Už len málokto zotrváva pri tradičných riešeniach. Nemusia riešiť plánovanie technologických investícií, potrieb ich výkonu a životnosti, ani správu zariadení, a oceňujú, že na služby majú len prevádzkové náklady. Za uplynulé roky významne narástol aj záujem o bezpečnosť a naši zákazníci si nás v porovnaní s globálnymi platformami často vyberajú vďaka tomu, že ich dáta neopustia republiku. Pre štátne inštitúcie to je dokonca legislatívna nutnosť. Prínosom je aj technická podpora v slovenčine. Geografická blízkosť infraštruktúry navyše prináša rýchlejšiu dátovú odozvu a naša v poradí už štvrtá generácia cloudových systémov založená na virtualizácii zdrojov poskytuje za rovnakú cenu aj výrazne vyšší výkon. Dnes už prakticky všetky nami poskytované cloudové riešenia zahŕňajú aj bezpečnostné služby, z ktorých najvyužívanejšie sú komplexný firewall novej generácie, ochrana pred DDoS útokmi, antivírusová ochrana a virtuálne privátne siete. A v neposlednom rade aj u nás v Slovanete už takmer všetku infraštruktúru a systémy prevádzkujeme v cloudovom prostredí a vyvraciame tak porekadlo, že by obuvník chodil bosý.
Juraj Šlesar, Head of Product management spoločnosti Orange Slovensko
Cloudové služby prešli v posledných rokoch značným vývojom a dnes už ponúkajú vysokú úroveň bezpečnosti a spoľahlivosti. Podľa našich prieskumov je čoraz viac firiem, ktoré ich vnímajú ako bezpečné a spoľahlivé riešenie. Dôvodom je aj to, že ponúkajú vysokú dostupnosť a škálovateľnosť. To znamená, že k údajom a aplikáciám majú prístup 24/7 a v prípade potreby ich môžu jednoducho rozširovať o ďalšie zdroje. Veľkým míľnikom je aj hybridné prostredie, v ktorom si firmy vedia prepájať vlastnú infraštruktúru s cloudom iných poskytovateľov. Vďaka produktu Virtuálne Dátové Centrum aj my v Orangei dokážeme svojim zákazníkom poskytovať cloudové služby vo forme infraštruktúry, prípadne iné služby vo forme softvéru. Zároveň patríme aj medzi veľkých užívateľov cloudových služieb.
Obchodná komunikácia nie je jednoduchá. Emaily aj listy majú svoje nedostatky
Peter Kišša, zástupca technického riaditeľa firmy InterWay
Adopcia cloud computingu sa stala viac ako trendom. Je to strategický imperatív pre firmy, ktoré sa snažia zostať konkurencieschopné a akčné. Nie je však bez výziev. Jednou z nich do určitej miery zostáva obava o bezpečnosť a súkromie údajov v cloude. Pokrok v informačnej bezpečnosti cloudových služieb však zohral kľúčovú úlohu pri zvyšovaní miery ich adopcie. S robustnými protokolmi šifrovania, viacfaktorovou autentifikáciou a neustálym monitorovaním poskytujú vyššiu úroveň bezpečnosti, ktorá často presahuje to, čo mnohé individuálne organizácie dokážu dosiahnuť samy o sebe. Dlhodobo aktívne pomáhame zákazníkom pomocou nových technológií a inovatívnych riešení dosiahnuť plné využitie potenciálu cloudu s cieľom podpory ich rastu a transformácie. Prešli sme si vlastnou cestou adopcie cloudových služieb v rámci interných podporných systémov riadenia procesov, projektov a efektívnej komunikácie. Dnes využívame cloudové riešenia pre väčšinu svojich potrieb.
Peter Kováč, COO firmy Aliter Technologies
V posledných rokoch sme kontinuálne zvyšovali podiel systémov prevádzkovaných z cloudového prostredia. Prispeli k tomu dva hlavné dôvody. Po prvé, niektoré aplikácie prestali podporovať on-premise verzie systémov a tak sme boli nútení migrovať do cloudových verzií. Po druhé, svoje požiadavky sme dokázali efektívnejšie naplniť využitím cloudových služieb, či už z dôvodu vyššej flexibility, škálovateľnosti, alebo funkcionalít. Je pravda, že dnes je už bezpečnosť renomovaných cloudových providerov na veľmi vysokej úrovni, napriek tomu náš prechod do cloudu podliehal dôkladnej analýze rizík a prijatiu adekvátnych bezpečnostných opatrení na používanie systémov v cloude. V prípade, ak činnosť organizácie podlieha prísnym reguláciám, alebo z iných dôvodov nie je možné vybrané systémy prevádzkovať v cloude, môže organizácia využiť napríklad formu hybridného cloudu. Tá umožňuje využívať dostupné cloudové služby, no zároveň prevádzkovať citlivé údaje vo vlastnej infraštruktúre.
Martin Murgáč, generálny riaditeľ spoločnosti Alanata
Vnímanie cloudových služieb sa v posledných rokoch na Slovensku výrazne zlepšilo a tvoria neoddeliteľnú súčasť moderného IT. V niektorých oblastiach správy a prevádzky IT sa stávajú štandardom. Bezpečnostné protokoly, technológie, ale aj UX sa neustále vyvíjajú a zlepšujú, čo vedie k rastúcej adopcii a tá zasa k nižším cenám. Napriek tomu, že cloudové riešenia môžu byť efektívnym nástrojom znižovania počiatočných nákladov, ale aj nákladov na prevádzku a údržbu, som zástanca vyváženého prístupu. Sú príklady, kde cloud je natívne prvá voľba, ale ešte existujú aj príklady, kde sú klasické on-premise riešenia stále nevyhnutnosťou. Naša firma využíva cloudové služby v rôznych oblastiach – od ukladania údajov až po spracovanie a analýzu veľkých objemov informácií, výrazne zlepšuje spoluprácu medzi tímami a veľakrát zvyšuje flexibilitu pri riešení rôznych výziev.