Pozor na ohrdnutých zamestnancov
Len málo podnikov na svete sa musí báť tajných agentov, ktorí im preniknú do serverovne a ukradnú dáta. Oveľa častejšie ide o zamestnanca, ktorý sa chystá ku konkurencii a chcel by si skopírovať kľúčové databázy. Alebo o človeka, čo firmu opúšťa a má chuť škodiť.
„Títo ľudia väčšinou nemajú problém preniknúť ku kľúčovým počítačom, ktoré sú uložené v priestoroch spoločnosti a dokážu tak napáchať pomerne veľké škody,“
hovorí Miroslav Pikus, expert na cloud zo Slovak Telekomu. Všetko sa však mení v momente, keď firma svoje dáta presunie do cloudu, kde sú uložené v zabezpečených datacentrách. Tie majú striktné pravidlá o tom, koho k dátam môžu pustiť a fyzicky ich ukradnúť je prakticky nemožné. Rovnako veľmi presne sa dá stanoviť aj to, kto a z akého počíta bude mať prístup k rôznym súborom.
Stále niekto klope na dvere
Druhým nebezpečenstvom, ktoré firmy môžu riešiť prechodom do cloudu, sú riziká spojené s pripojením k internetu. Všetko čo je naň dnes pripojené, je totiž neustále vystavené útokom.
„Obrazne by sa dalo povedať, že vám stále niekto klope na dvere. A vy sa musíte nepretržite rozhodovať, komu otvoríte a komu nie. Ak máte dáta v cloude, tak máte rovnako kvalitnú vrátnicu ako veľké banky, alebo najstráženejšie štátne inštitúcie,“
pripomína M. Pikus. Navyše cloud je možné použiť aj ako miesto, kam firmy ukladajú dáta, ku ktorým chcú pustiť svojich partnerov. Pričom svoje najcitlivejšie informácie majú stále bezpečne uzavreté vo svojom systéme.
Pozor na požiar aj vodu
Tretím, pomerne podceňovaným, rizikom pri dátach je ich totálna strata počas nepredvídanej živelnej pohromy. Len málo firiem myslí na to, čo by sa stalo, ak by ich centrálu so servervňou napríklad vytopilo, alebo by vyhoreli. V takýto prípadoch sú zvyčajne zničené aj zálohy. Preto je výhodné presunúť svoje dáta do cloudových služieb. Datacentrá sú totiž oveľa lepšie vybavené proti požiarom alebo povodniam.
„Ľudí v tejto súvislosti vždy veľmi zaujíma, kde konkrétne tie dáta fyzicky. A majú dobrý pocit, keď zistia, že napríklad naše datacentrá sú na území Slovenska,“
dodáva M. Pikus, expert na cloud zo Slovak Telekomu.