Cloud nie je záležitosť, ktorú používajú výsostne profesionáli a firmy. Mať vlastnú cloudovú službu sa postupne stalo takmer nevyhnutnosťou každého výrobcu spotrebnej elektroniky alebo softvéru pre širokú verejnosť. Podobná móda, akou bolo mať CD-ROM pred dvadsiatimi rokmi. Laik si nie je úplne istý, o čo ide, ale bez toho to nejako nie je ono. A podľa štúdie spoločnosti Cisco do troch rokov cloudová prevádzka stúpne dvanásťnásobne: na 1,6 zettabajtu.
Digitálne oblaky sa postupne dostávajú nielen do počítačov, ale aj mobilných zariadení a onedlho zrejme zamieria aj do kuchynských prístrojov. Tento rozmach môže byť pre bežného používateľa trochu mätúci. Vhodné je preto rozlišovať medzi cloud computingom a cloudovým úložiskom. Cloud computing je využívanie výkonu počítača, ktorý je od domácnosti či firmy vzdialený aj tisíc kilometrov. S dostatočne rýchlym internetovým pripojením stačí monitor, myš a klávesnica. Procesor a ostatné komponenty sú v oblakoch. Cloud storage je jednoduchšia záležitosť. Dáta ako tabuľky, fotografie či domáce videá neokupujú pevný disk v notebooku, ale vo veľkých halách plných diskových polí niekde vo svete.
99 percent
Trojica momentálne najznámejších internetových hráčov sa v posledných mesiacoch tiež venuje cloudovým službám intenzívnejšie. Apple vlani vymenil svoj MobileMe za iCloud. Sofistikovane prepája obsah medzi všetkými jablkovými zariadeniami používateľa. Fotografia vytvorená na iPhone je takmer okamžite dostupná na MacBooku či iPade a dokument vytvorený na iMacu sa zasa dá čítať a upravovať aj na iPode Touch.
Platforma iCloud má určité reštrikcie. Predovšetkým nepodporuje ukladanie akékoľvek súboru, ako to býva pri klasických cloud storage službách. V júli však Apple sľubuje jeho zlepšenie v rámci novej verzie operačného systému Mac OS X Mountain Lion. Mimochodom, za cloudovú službu sa dá považovať aj virtuálna asistentka Siri na iPhone 4S, ktorá napríklad odpovedá na matematické otázky výpočtami na vzdialenom serveri.
Zdroj: Flickr.com
Microsoft sa v oblačných službách pre spotrebiteľov vydáva dvoma smermi. Prvým je SkyDrive, pomerne známy cloudový storage, ktorý rozbehol pred viac ako štyrmi rokmi. Pôvodne každému registrovanému používateľovi bezplatne poskytol 25 gigabajtov priestoru, na ktorý si mohol ukladať akékoľvek dáta. V apríli došlo k zmenám.
Predovšetkým, kapacita storagu pre jedného používateľa sa zmenšila na sedem gigabajtov. Microsoft tvrdí, že 99 percent používateľov zatiaľ túto hranicu neprekročilo, takže nedostatok miesta by si nemali všimnúť. Dodatočná kapacita sa dá dokúpiť. Druhou novinkou je desktopová aplikácia pre Windows a Mac. Priamo v systéme je integrovaná ponuka na uloženie súboru či adresára na SkyDrive – nie je nutné spúšťať webový prehliadač ako doteraz.
Ďalšou cloudovou iniciatívou Microsoftu, ktorá môže osloviť technologicky založených spotrebiteľov, je Office 365. Súčasťou balíka služieb, určeného primárne pre firmy, sú Web Apps, cloudové edície kancelárskych softvérov Word, Excel, One Note a PowerPoint. Napísať seminárku či tabuľkovú databázu sa dá cez webový prehliadač z akéhokoľvek počítača. Ide o priameho konkurenta Google Docs. Tie sú funkčne chudobnejšie, no na rozdiel od Web Apps sa za ne neplatí.
Google Docs sú len jedným z mnohých cloudových počinov internetového giganta. Už dlhšie ponúka Google Music, kam si používateľ môže nahrať svoju audiotéku a potom ju počúvať z akéhokoľvek počítača. Podobne funguje Picasa, len sa netýka hudby, ale fotografií. Pomerne čerstvou novinkou je Google Drive. V rámci tejto služby sa na vzdialený server dajú ukladať akékoľvek súbory, pričom používateľ má k dispozícii bezplatne päť gigabajtov.
Google si hneď v úvode vyslúžil kritiku, pretože pozorní používatelia si v licenčnej zmluve všimli klauzulu, podľa ktorej má Google právo manipulovať s informáciami uloženými na jeho cloudovej službe. Bránil sa, že je to len zo štatistických dôvodov a kvôli presnejšiemu cieleniu reklamy.
Domáci cloud
Aj keď za Web Apps a Google Docs stoja veľké značky, lídrami v službách cloud storageu sú iní hráči. V rozšírenosti, použiteľnosti a najmä veľkosti bezplatnej kapacity dominujú Box.net či DropBox.
Cloud storage zaujal aj výrobcov smartfónov. Kvôli zachovaniu kompaktnosti a celistvosti už niektoré nové modely nemajú slot pre pamäťové karty. Namiesto toho používateľ dostane priestor na vzdialenom serveri. Napríklad HTC v rámci nového radu smartfónov One ponúka bezplatných 25 gigabajtov na DropBoxe (zatiaľ na dva roky). Pri samsungovskom Galaxy S III dostane nový majiteľ dvojnásobok. Sony zasa paktuje s Box.net.
Špecifickejšiu cloudovú stratégiu má taiwanský Acer. K novým počítačom a tabletom začal pribaľovať program AcerCloud, ktorý z prístroja vytvorí cloudový server. Dáta sa naň dajú ukladať alebo aj sťahovať. Acer tomu prispôsobil správu spotreby – na domáce cloudové úložisko sa tak dá dostať, aj keď je počítač v režime spánku. Stačí ho prebudiť prostredníctvom WiFi. Nejde o úplnú novinku: na vytvorenie osobného cloudu slúžia viaceré (od výrobcov hardvéru nezávislé) aplikácie, napríklad ownCloud.
Cloud kórejského LG zasa funguje na počítačoch aj televízoroch. Jeho princípom je, že všetok multimediálny obsah z jedného zariadenia je dostupný na ostatných. LG Cloud slúži aj na streamovanie, pričom konverzia prebieha v reálnom čase na serveroch LG, nie na zariadeniach koncového používateľa. O všetky kodeky a šifrovania sa teda stará výrobca.
Dodávateľ softvéru na úpravu fotografií či webstránok Adobe tento rok predstavil Creative Cloud. No kto čakal, že balíky ako Photoshop, Premiere či Indesign sa budú dať používať bez inštalovania, cez internetový prehliadač, mohol byť trochu sklamaný: do tejto fázy zatiaľ Adobe nedošiel. Zmenil sa platobný model: kým doteraz sa za balík programov platilo jednorazovo, po novom používateľ uhrádza mesačný paušál. Cena pritom zahŕňa aj upgrade na novšie verzie. Nevýhodou je, že pri každom spustení sa treba autentifikovať cez internet. Cloudovým robí toto riešenie funkcionalita, vďaka ktorej sa rozpracované projekty ukladajú na serveri Adobu. Z nich sa k nim dá jednoducho pristupovať a tak na nich pracovať tímovo na diaľku.
Ukážkou plnohodnotného cloud computingu, keď je v oblakoch výkon a nie „len“ dátové úložisko, miesto, je OnLive. Služba, umožňujúca hrať najnovšie hry aj bez počítača. Obdobne platforma Gaikai ponúka herné hity hrateľné bez najnovšieho hardvéru, len cez internetový prehliadač. Končia sa časy ťažkého rozhodovania pred nákupom hry. Netreba čítať recenzie alebo pozerať videá z hrania, bez problémov sa polhodinu dá zahrať všetko a potom kupovať. V máji Gaikai vytvoril partnerstvo so Samsungom. Na jeho najnovších televízoroch sa dá Gaikai používať bez akéhokoľvek dodatočného hardvéru. Stačí pripojiť gamepad a oddať sa oblakom.
Cloudové služby pre spotrebiteľov
PRAMEŇ: údaje poskytovateľov služieb
Článok vyšiel v prílohe TREND + cloud computing a dátové centrá, ktorá je súčasťou aktuálneho vydania TRENDU 24/2012.
Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.
Ilustračné foto - Flickr.com