Tie tak nepotrebujú fyzicky vlastniť žiadne servery či priestor na dáta. Kapacitu im poskytne ich dodávateľ podľa aktuálnej potreby a spotreby podobne, ako keď zo siete odoberajú elektrickú energiu. Výsledkom je, že firmy ušetria a zároveň majú k dispozícií lepšie služby.
Kľúčová technológia, ktorá je v pozadí, a okrem iného umožňuje optimalizovať kapacity, sa volá hardvérová virtualizácia. Je to vlastne už desiatky rokov starý koncept, ktorý nabral na popularite a masovom využití len relatívne nedávno vďaka rozmachu rýchlosti internetu a rozvoju internetových služieb. Ak by ste si chceli predstaviť, ako to funguje, tak si môžete zobrať ako príklad diaľnicu plnú áut. Väčšinou je v každom len jeden človek. Hardvérová virtualizácia strčí do každého auta viacerých ľudí, ale zároveň im zabezpečí taký komfort, ako keby sa viezol každý sám. Nad celým systémom “virtualizovanej dopravy” potom bdie akýsi centrálny dispečing, ktorý dokáže nenápadne presúvať pasažierov medzi autami, a nepozorovane vyriešiť aj zdanlivo náročné situácie, ako napríklad poruchu jedného z automobilov.
Virtualizácia má veľké množstvo výhod. Prináša úžasnú efektivitu a šetrí tak zdroje. A tým napríklad aj životné prostredie. Odstraňuje problém s preťaženými servermi na jednej strane a spiacimi mašinami na druhej strane. Zákazníkom odstraňuje všetku fyzickú prácu s inštalovaním reálneho servera – nosenie, montáž či káblovanie. Zvyšuje dostupnosť počítačových služieb. Lebo keď virtualizované auto havaruje, pasažierov systém nenápadne presunie do iného auta a cestujú ďalej. A to ešte pred tým, ako si stihnú všimnúť, že sa nejaká havária vôbec stala.
„Nárast využívania virtuálnych serverov je taký masívny, že sa zdá, že už o pár rokov bude len máloktorá slovenská firma či inštitúcia sama vlastniť a prevádzkovať klasické počítačové servery. Z histórie sa núka analógia k iným zdrojom potrebným na prevádzku organizácií, ktoré sa kedysi zabezpečovali vo vlastnej réžii a dnes je to už nemysliteľné – to sa týka napríklad vody či elektrickej energie,“ vysvetľuje Miroslav Pikus, expert na cloud zo Slovak Telekomu.
Tak ako všetky nové technológie, aj cloud je opradený množstvom mýtov. Zaujíma vás, komu sa oplatí prejsť do cloudu, či sú dáta v bezpečí aj mimo počítača, alebo či pri nasadení cloudu netreba školiť všetkých zamestnancov? Odpovede aj na tieto otázky nájdete v našich ďalších článkoch.