V čínskom meste Dalian sa pracuje na vývoji humanoidných robotov, ktoré sa vyznačujú realistickými výrazmi tváre a emóciami. Inžinieri spoločnosti Ex-Robots sa zameriavajú na zdokonaľovanie silikónových masiek, ktoré pokrývajú hlavy a končatiny robotov, a na vývoj softvéru a algoritmov, ktoré umožňujú robotom napodobňovať ľudskú mimiku a prejavovať emócie.
Vývoj humanoidných robotov je komplexný proces, ktorý si vyžaduje odbornosť vo viacerých oblastiach. Spoločnosť Ex-Robots má vlastné tímy zaoberajúce sa softvérom a algoritmami, ktoré sú kľúčové pre dosiahnutie realistického a prirodzeného správania robotov. Ich cieľom je vytvoriť stroje, ktoré dokážu rozpoznávať ľudské emócie a adekvátne na ne reagovať. Vďaka malým motorom zabudovaným v hlavách dokážu napodobňovať pohyby ľudskej tváre, ako sú úsmevy, zamračenie či vyplazenie jazyka.
WWDC 2024: Boduje hlavne Apple Intelligence a ChatGPT v iPhone. Reakcie sú aj negatívne
Spoločnosť pracuje aj na vývoji multimodálneho modelu umelej inteligencie, ktorý by mal umožniť robotom vnímať okolie a adekvátne reagovať prostredníctvom výrazov tváre. Výroba jedného humanoida trvá dva týždne až mesiac a jeho cena sa pohybuje zhruba od 200- do 260-tisíc eur.
V súčasnosti sa roboti spoločnosti Ex-Robots využívajú najmä ako exponáty v múzeách, z ktorých jedno je aj priamo v továrni. Li Boyang generálny riaditeľ firmy však verí, že v budúcnosti budú mať humanoidní roboti oveľa širšie uplatnenie. Vidí ich potenciál najmä v oblasti zdravotníctva a vzdelávania, kde by mohli pomáhať pri psychologickej podpore a liečbe emočných a psychických porúch.