Kto ešte nebol vo vesmíre, nech zdvihne ruku

Rok 2021 je štedrý na udalosti súvisiace s kozmickými letmi. Do temného nekonečna sa už vybrali miliardári Richard Branson a Jeff Bezos, verejnosť bola svedkom prvej čisto civilnej vesmírnej misie Inspiration4 a v ostatných dňoch začali nahor lietať dokonca aj herci.

Všetky tieto a ďalšie misie majú výraznú príchuť pretekov o  prvenstvá – prvý miliardár, prvý herec, prvý čisto civilný let či najstaršia osoba v kozme. V prípade spomínaných hercov ide dokonca o preteky medzi Ruskom a Spojenými štátmi. Ruská herečka Julia Peresild predbehla Američana Toma Cruisa na ceste na Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Obaja tam majú natáčať zábery, nie však rovnakého filmu.

WA 38 Bajkonur - Na snímke ruská herečka Julija Peresildová máva pred štartom kozmickej lode Sojuz MS-19, ktorá dopraví spolu s ňou ruského filmového režiséra Klima Šipenka a ruského kozmonauta Antona Škaplerova na Medzinárodnú vesmírnu stanicu z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane v utorok 5. októbra 2021. Šipenko a Peresildová chcú počas týždňového pobytu vo vesmíre nakrúcať film. FOTO TASR/AP

In this handout photo released by Roscosmos Space Agency, actress Yulia Peresild waves prior to the la
Zdroj: Dmitri Lovetsky
WA 38 Bajkonur - Na snímke ruská herečka Julija Peresildová máva pred štartom kozmickej lode Sojuz MS-19, ktorá dopraví spolu s ňou ruského filmového režiséra Klima Šipenka a ruského kozmonauta Antona Škaplerova na Medzinárodnú vesmírnu stanicu z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane v utorok 5. októbra 2021. Šipenko a Peresildová chcú počas týždňového pobytu vo vesmíre nakrúcať film. FOTO TASR/AP In this handout photo released by Roscosmos Space Agency, actress Yulia Peresild waves prior to the la

Vo chvíli vzniku tohto článku sa vďaka Blue Origin dostal nahor tiež William Shatner. Herec, ktorý stvárnil kapitána Kirka zo Star Treku sa skutočne počas 11-minútového letu pozrel do vesmíru. Keďže má 90 rokov, stal sa najstarším človekom v kozme. Po relatívne krátkom čase prevzal žezlo po letkyni Wally Funk, ktorá má 82 a planétu na krátko opustila toto leto.

Atlantickom oceáne pri pobreží amerického štátu Florida štvorčlenná posádka  vesmírnej lode Crew Dragon spoločnosti SpaceX podnikateľa Elona Muska. Let na obežnej dráhe okolo Zeme trval tri dni a šťastným návratom posádky na Zem sa potvrdilo, že dovolenka vo vesmíre už nie je len hudbou ďalekej budúcnosti.
Neprehliadnite

Najbohatší človek Elon Musk zvyšuje svoj náskok. SpaceX prekročila hodnotu 100 miliárd dolárov

Čínska akadémia vied si kliesni nie celkom vlastnú cestu

Je pochopiteľné, že sa po celom svete množstvo inštitúcií a firiem chce zapojiť do týchto vesmírnych dobrodružstiev. Čínska akadémia vied založila dcérsku firmu CAS Space, ktorej účelom má byť vyvážanie satelitov na obežnú dráhu a vesmírna turistika.

Spoločnosť pracuje na jednostupňovej znovupoužiteľnej rakete ZK-2. Tá vynesie nad Kármánovu líniu sedem pasažierov na desaťminútový výlet.

Čo je Kármánova línia

Theodore von Kármán bol maďarsko-americký matematik, riaditeľ leteckého laboratória na Kalifornskom technologickom inštitúte a jeden z najvýznamnejších vedcov, teoretikov aeronautiky. Hranicu vo výške 100 kilometrov nad úrovňou mora stanovil výpočtami, podľa ktorých je v tejto výške atmosferický tlak na vesmírne plavidlo zanedbateľný. Obvykle sa považuje za hranicu kozmického priestoru. Kármánova línia, pomenovaná na počesť vedca, je zároveň vrchnou hranicou územia každého štátu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa