Na rozdiel od Wikipédie, ktorá sa zakladá na príspevkoch dobrovoľníkov, čínsku encyklopédiu vytvoria vybraní akademici štátnych univerzít. Wikipédia je v Číne prístupná, ale časť obsahu ako napríklad témy týkajúce sa tibetského duchovného vodcu dalajlámu či prezidenta Si Ťin-pchinga je blokovaná.
Cieľom vytvorenia vlastnej internetovej encyklopédie je podľa čínskych úradov viesť názory verejnosti správnym smerom.
„Ľudia v Číne túžia po informáciách, a tak pri vyhľadávaní na Wikipédii používajú obvykle nástroje proti filtrovaniu, a to pre autoritársky štát zďaleka nie je ideálna situácia. Táto iniciatíva tak má pritiahnuť viac používateľov k štátom schválenému obsahu,“ povedal pre BBC internetový expert Taha Yasseri.
Encyklopédia Číny, sponzorovaná čínskou vládou, bola v knižnej podobe prvýkrát publikovaná v roku 1993 a druhé vydanie vyšlo v roku 2012. Podľa kritikov boli však niektoré heslá z politických dôvodov zámerne vypustené či skreslené.
Myšlienka internetovej verzie čínskej encyklopédie bola schválená v roku 2011, práce na nej však začali len nedávno. Nestane sa len konkurentom Wikipédie, ale aj online encyklopédií vytvorených miestnymi vyhľadávačmi, akými sú Baidu či Qihoo 360.