MIT má technológiu, ktorá spraví z výroby mobilov zbytočnosť

Prestížna univerzita MIT priviedla na svet čip, ktorý bude brániť morálnemu a technologickému zastaraniu mobilných telefónov. Vývoj v Číne poukazuje na to, že smartfóny sa dodávajú na trh čoraz menej a ceny sa neustále zvyšujú. Od januára do mája 2022 sa predalo 108 miliónov kusov, čo je medziročný pokles o 27,1 percenta.

Počítačový procesor
Zdroj: Unsplash.com

Zvyšovanie výkonu a hardvérová podpora nových funkcií bez nakupovania nového zariadenia sa môže stať významnou témou nielen v Ázii, ale na celom svete. Na univerzite vymysleli dizajn čipu, ktorý sa skladá z dvoch vrstiev. Jedna je vymeniteľná, druhá slúži na optickú komunikáciu s čipom. Tá môže prebiehať medzi procesorom a poľom umelých synapsií (spojov pre umelú inteligenciu) bezdrôtovo, čím sa technológia stáva modulárnou.

Ako nápad to nie je žiadna novinka. Gigant Google pred časom pracoval na projekte Ara, ktorý mal v roku 2016 umožniť používateľovi pridať si do mobilu ďalšiu batériu, nový fotoaparát, reproduktory či ďalšie komponenty. Projekt zanikol bez uvedenia dôvodu, no je celkom pravdepodobné, že vtedajší trh by takúto technológiu neprijal. Aktuálna situácia môže byť k smartfónom v štýle skladačky priaznivejšia.

solárne panely
Neprehliadnite

Kórejskí vedci vyvíjajú efektívnejšie organické solárne panely