Čína, ktorá už aktuálne dominuje na trhu s elektrickými vozidlami, sa snaží predbehnúť Teslu aj vo výrobe humanoidných robotov poháňaných batériami. Tí by v budúcnosti mali nahradiť ľudských pracovníkov na montážnych linkách elektromobilov. Čínske úsilie v robotike podporuje politika prezidenta Si Ťin-pchinga, ktorá sa zameriava na rozvoj nových výrobných síl v oblasti technológií.

Na Svetovej konferencii robotov v Pekingu tento týždeň viac ako dve desiatky čínskych spoločností predstavili svojich humanoidných robotov určených na prácu v továrňach a skladoch. Čína pri vstupe do tohto nového odvetvia využíva rovnakú stratégiu, ktorá jej pomohla získať vedúce postavenie na trhu s elektromobilmi: vládna podpora, agresívna cenová konkurencia a rozsiahly dodávateľský reťazec. Peking a Šanghaj už tento rok spustili štátom podporované fondy na rozvoj robotiky a humanoidného priemyslu v celkovej hodnote 2,8 miliardy dolárov.

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Tesla odkladá prezentáciu robotaxíkov. Akcie konkurencie vzrástli

Spoločnosť Tesla predstavila svojho humanoidného robota Optimus už v roku 2021. Elon Musk, generálny riaditeľ automobilky, vtedy vyhlásil, že Optimus by mohol byť časom významnejší ako automobilový biznis. Čínski konkurenti a analytici uznávajú, že Tesla má v oblasti umelej inteligencie náskok, ale Čína má schopnosť výrazne znížiť výrobné náklady a rýchlo konať.

Na výstave v Pekingu tento týždeň Tesla predviedla robota Optimus, ktorý stál v plexisklovej schránke vedľa Cybertrucku. Hoci Optimus zaostával za mnohými čínskymi humanoidmi, ktorí mávali, chodili alebo dokonca krčili ramenami, stále patril k najpopulárnejším exponátom a priťahoval davy ľudí. Tesla vo svojom vyhlásení zdôraznila očakávanie, že budúci rok prejde od prototypov k výrobe modelu Optimus v malých objemoch.

Ďalšie dôležité správy

Robot so skutočnou kožou
Neprehliadnite

Živá koža na robotoch. Výskum, ktorý posúva Terminátora od sci-fi k dokumentu