Kongres ITAPA, ktorý sa konal koncom októbra v Bratislave, vcelku vhodne ilustroval stav informatizácie verejnej správy na Slovensku. A ten nie je nijako povzbudivý.

Za najdôležitejšiu prednášku celého kongresu možno považovať tú o návrhu zákona o elektronickom výkone verejnej moci. Podľa prednášajúcich by mal v blízkej budúcnosti znamenať zásadný prelom v e-governmente na Slovensku.

Nový zákon prináša inštitút elektronickej identifikačnej karty, od ktorej si sľubuje spolu s Ústredným portálom verejnej správy a elektronickým podpisom výrazný rozvoj elektronických služieb na Slovensku v budúcich rokoch.

Neodzneli však jasné informácie o ďalších kľúčových komponentoch e-governmentu. Napríklad aký je spôsob riešenia bezvýznamových identifikátorov, či prepojenie centrálnych dátových registrov.

Z prednášky vyplynulo, že každý rezort bude mať vlastný agendový informačný systém, prepojený s ústredným portálom. Takýto prístup možno v dnešnej dobe považovať za prekonaný, pretože prináša redundanciu vo vývoji a je nesmierne nákladný. V porovnaní s dobrou praxou v zahraničí je to z ekonomického hľadiska neefektívne a dlhodobo neudržateľné.

V súčasnosti sa moderný e-government vo svete rieši už inak. Vytvára sa jednotná centralizovaná technická platforma (middleware pre služby), ktorá umožňuje celej verejnej správe ponúkať príslušné služby.

Z technického hľadiska je pre e-government kritický výber vhodnej architektúry. Žiaľ, Ministerstvo financií (MF) SR pri budovaní e-governmentu volí iný – starý a neosvedčený – prístup, ktorý budí obavu, že Slovensko v porovnaní so zahraničím sa bude ešte viac prepadávať.

Úspešná realokácia

Biedny stav budovania e-governmentu názorne dokumentovala diskusia za okrúhlym stolom s názvom „Zaostrené na výsledky“. Každý z panelistov mal hodnotiť pokrok za posledných 12 mesiacov na Slovensku.

Všetci panelisti sa zhodli na tom, že otázka je zle položená. Siahodlho vysvetľovali, že pokrok treba hodnotiť len za posledných šiestich mesiacov, čiže po voľbách. Do volieb sa podľa nich nič užitočné nevykonalo. Naopak, projekty sa zastavili. Padali aj návrhy, že otázka by sa mala zmeniť na to, čo sa urobí najbližších dvanásť mesiacov.

Sarkastickým, ale výstižným spôsobom dosiahnutý pokrok charakterizoval prezident IT Asociácie Slovenska Juraj Sabaka: Úspešne sa podarilo realokovať časť finančných prostriedkov pôvodne určených na Operačný program informatizácia spoločnosti (OPIS).

V rámci diskusie odznelo aj prekvapivé a zo strany štátneho úradníka neadekvátne vystúpenie šéfa sekcie informatizácie na MF SR Pavla Bojňanského. Najprv vehementne protestoval proti komentáru moderátorky, že tohtoročného kongresu sa nezúčastnil žiaden minister, čo bolo zrejmé všetkým ostatným prítomným. Následne sa jej zvýšeným hlasom pýtal, či sa jej zdá málo, čo MF SR urobilo za posledných šesť mesiacov.

Podľa medzinárodných hodnotení v súčasnosti Slovensko zaostáva v oblasti poskytovania elektronických služieb e-governmentu. Toto zaostávanie by mala odstrániť finančná pomoc z EÚ v rámci programu OPIS. Doterajšie aktivity MF SR, ktoré je zodpovedné za túto oblasť, vôbec nepresvedčujú, že Slovensko zvolilo vhodný prístup.

Naopak, tieto aktivity naznačujú, že po vyčerpaní financií z OPIS sa nedostaví taký pokrok, aby sa to patrične prejavilo aj v medzinárodných hodnoteniach. Do popredia sa núka otázka: ak sa nedostaví požadovaný pokrok, je niekto pripravený prebrať osobnú zodpovednosť za neúspech, alebo sa budeme opäť vyhovárať na voľby?

Autor pracuje na Výskumnom ústave spojov, n.o., Banská Bystrica.

Foto na titulke - Flickr.com