Do čoho to vlastne ideme?

Využívanie cloudových služieb by malo byť jednoduché. Veď Dropbox alebo Gmail sú tiež len cloudové služby a všetci vieme, ako ich používať a na ich „nadsadenie“ si stačilo stiahnuť aplikáciu alebo vytvoriť účet na Google. A presne tak by to malo byť, z pohľadu bežného užívateľa. Radový zamestnanec, ani manažér firmy sa nemajú čo starať o to, či cloud beží na platforme Citrixu alebo Oracle, koľko má virtuálnych serverov a podobne. Vždy sa ale musí nájsť niekto, kto celý proces prechodu na cloud „koordinuje“. Vo väčšine prípadov je to miestny IT guy, prípadne manažér, ktorý má na starosti externú IT firmu starajúcu sa o firemné železo. A práve oni by mali pri prechode do cloudu trvať na detailnom audite a testovaní nového prostredia a služby. Inak sa totiž môže stať, že firma síce prejde do cloudu, no veci v ňom budú fungovať absolútne nevyhovujúcim spôsobom a užívatelia sa budú zubami nechtami držať starých programov.

Chcete cloud? Radšej si ho najprv skúste v kabínke

Zdroj: Imgur.com

Čo je to testovacia cloudová kabínka

Prostredí, v ktorom sa dá život v mrakoch testovať existuje niekoľko. Už to, či cloudový provider takéto miesto na testovanie ponúka je dôležité pri rozhodovaní, komu firemné IT zveriť do rúk. V testovacej cloudovej kabínke si môže firemný IT človek napríklad vytvoriť nový virtuálny server a pracovať s existujúcim serverom, meniť jeho konfiguráciu alebo prihlásiť sa do operačného systému pomocou vzdialenej konzoly. Na zložitejšie veci, ako je testovanie firemných aplikácií, alebo databáz je vhodnejšie nechať si vytvoriť súkromné testovacie konto. „Naša služba Test Cloud nemá z bezpečnostných dôvodov prístup na Internet a neumožňuje testovať vlastné aplikácie. Nemôžete ukladať žiadne citlivé ani osobné údaje, informácie, ktoré by mohli viesť k porušeniu práv duševného vlastníctva tretích strán. V prípade potreby je v takom prípade lepšie kontaktovať našu spoločnosť a zažiadať o vytvorenie samostatného testovacieho prostredia,“ hovorí Matej Hložník, cloudový špecialista spoločnosti BENESTRA.

Testovací cloud teda hlavne umožňuje získať základný prehľad o tom, ako veci fungujú. ďalším krokom je, zistiť, ako sa dá prispôsobiť na mieru potrebám konkrétnej firmy. Tu nastupujú na rad cloudoví špecialisti IT dodávateľov.

„Cloudový špecialista by sa mal zaujímať o to, ako fungujú procesy vo firme, ktorá do cloudu prechádza. S akými aplikáciami zamestnanci pracujú. Aby sa nestalo, že sa za stolom nadizajnuje niečo, čo v praxi ľudia odmietnu alebo ani prakticky nebudú môcť používať,“ vysvetľuje Matej Hložník.

Výhodou cloudu je flexibilita a škálovateľnosť, takže málokedy sa zle naprojektované cloudové riešenie nedá upraviť a neskôr vylepšiť. No stojí to práve čas a znižuje produktivitu. Teda práve to, čo by malo dobre navrhnuté cloudové riešenie ušetriť.

Čo všetko sa dá skúšať v cloudovej „kabínke“ BENESTRA?

Prístup do služby Test Cloud je možný cez stránku Benestra.sk.

•    Prihlásiť sa prostredníctvom VMware Remote Console
•    Používať vzdialené pripojenie k myši, klávesnici a obrazovke virtuálneho stroja
•    Vytvoriť nové virtuálne servery
•    Upravovať konfiguráciu existujúceho servera a pracovať na ňom