Svojim pracovníkom na to rozoslalo aj podrobný manuál. Zistil a píše o tom spravodajský server iRozhlas.cz. Ide o prvé konkrétne opatrenie, ktoré rezort obrany vykonal v reakcii na varovania Národného úradu pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť (NÚKIB).
AirWatch je softvér americkej firmy VMware, ktoré ministerstvo podľa registru zmlúv používa na zabezpečenie prístupu do interného informačného systému armády. Z akého dôvodu môže tento softvér pre správu firemných telefónov v zariadeniach Huawei predstavovať bezpečnostné riziko, však novinárom hovorca ministerstva Jan Pejšek nevysvetlil.
„Analýza rizík stále ešte nie je hotová. Takže zatiaľ jediným – a možno dočasným, uvidíme, ako dopadne analýza rizík – konkrétnym opatrením je nepoužívanie danej aplikácie na telefónoch Huawei,“ uviedol J. Pejšek.
Americký softvér AirWatch umožňuje ovládať služobné telefóny na diaľku. Ministerstvo obrany ho používa napríklad na zabezpečenie prístupu z mobilných telefónov do niektorých služieb vnútorného informačného systému armády.
Ako pre webovú stránku Českého rozhlasu povedal analytik a publicista Marian Kechlibar, môže v tomto prípade existovať podozrenie, že nariadenie o zmazaní aplikácie prišlo preto, že došlo k modifikácii aplikácie bez súhlasu výrobcu.
Firma Huawei sa proti varovaniu NÚKIB ohradila a vystúpila proti nemu aj čínska ambasáda v ČR. Varovanie opakovane kritizoval i český prezident Miloš Zeman, varujúc pred odvetou Číny voči českým firmám.
Podľa premiéra Andreja Babiša by sa kybernetická bezpečnosť mala riešiť na celoeurópskej úrovni, tvrdí portál. S tým, že bezpečnostné výhrady voči firme Huawei zaznievajú aj v niektorých ďalších európskych krajinách i v USA.