„Máme vyskúšané, že od jari do jesene, kedy ľudia na lavičkách sedávajú, je pre jej prevádzku svitu dosť. Od novembra chceme pred Národnou technickou knižnicou v Prahe testovať, či vďaka najnovším solárnym panelom zvládne plne fungovať aj v druhej polovici jesene a cez zimu,“ uviedol Jan Roľník zo spoločnosti Full capacity, ktorá v spolupráci so študentkou ČVUT Zuzanou Jirkalová a Univerzitným centrom pre energeticky efektívne budovy ČVUT lavičku vyvinula.

V lavičke je zabudovaná batéria, vďaka ktorej systém funguje aj keď lavička práve nie je na priamom slnečnom svite. Z batérie je možné nabíjať mobilné zariadenia cez dva USB konektory alebo bezdrôtovo pomocou indukcie. Súčasťou lavičky je zariadenie monitorujúce čistotu ovzdušia a modem, ktorý cez wi-fi router šíri zadarmo internetový signál.

Autori podotkli, že lavička je projektovaná tak, aby bola čo najviac chránená proti vandalom. „Samozrejme, pokiaľ ju bude chcieť niekto zničiť, tak sa mu to podarí. Tomu nezabránime,“ uviedla Z. Jirkalová.

J. Roľník povedal, že firma pre lavičku konkrétneho kupca nemá, so sériovou výrobou ale počíta. „Je potrebné si uvedomiť, že dnes predstavujeme čerstvý prototyp, ktorý sme len nedávno dokončili. Už teraz sa nám ozvali z brnenského magistrátu, o projekte vedia aj mestské časti v Prahe, záujem máme napríklad aj z talianskej Monzy," povedal pre ČTK.

Najväčšie uplatnenie pre lavičku výrobca vidí vo voľnej prírode, napríklad v národných parkoch. „Páči sa nám koncept, že idete niekam na bicykli, zastavíte si pri krásnom rybníčku, sadnete si a môžete si dobiť telefón a pozrieť sa, kadiaľ ísť ďalej," dodal.

K výrobe lavičky, ktorá váži približne 400 kilogramov, bol použitý betón, časť je z ocele a kovu. Povrch je tvorený drevom a solárnym panelom. Prototyp bude teraz vystavený pred českým pavilónom na výstave Expo v Miláne. Po jej skončení sa vráti do Prahy.