1. Mudrujúca zubná kefka
Jedným z top trendov technologického biznisu je umelá inteligencia. Výklad tohto pojmu je evidentne široký, takže so skratkou AI sa honosia aj vecičky, u ktorých by ste to zrejme vôbec nečakali. Napríklad u zubnej kefky.
Ara z produkcie firmy Kolibree vyzerá ako klasická elektrická zubná kefka. Ibaže vnútri má čip, ktorý spracováva dáta zo zabudovaných 3D pohybových senzorov, akcelerometra, gyroskopu a magnetometra.
Získané dáta ako často, dlho a precízne si čistíte zuby, vyhodnocuje algoritmus, ktorý kefke umožňuje naučiť sa vaše zvyklosti v oblasti zubnej hygieny. A následne vám ich pomôže vylepšiť: napríklad jemným zavibrovaním upozorní, že si už tú osmičku vpravo dole drhnete príliš dlho.
Ara funguje aj offline. Dáta sa prenášajú do mobilnej appky (pre Android aj iOS) cez Bluetooth. Kefka je určená primárne pre deti (môžu ju, samozrejme, používať aj dospelí), preto súčasťou appky je hra, ktorá ich má motivovať k správnej rutine umývania zubov. Rodičom bude aplikácia posielať týždenný report o pokroku ich ratolestí.
Na vývoji smart kefky s AI pracuje Kolibree štyri roky. Nasledovať majú klinické testy v USA a Európe. Predobjednávky chce firma spustiť už tento február, Ara vás vyjde na 80 dolárov.

Zdroj: Jozef Andacký
2. Smog nemá šancu
Šál je tradičnou súčasťou šatníka, ochraňuje svojho nositeľa v chladnom a mrazivom počasí. Tento účel plní aj Wair. Navyše, pomôže aj tam, kde pokrivkáva kvalita ovzdušia.
Vnútri Wairu sa totiž vpredu nachádza maska na dýchanie a po bokoch má drobné ventilátory, ktoré aktívne vháňajú vzduch k nosu a ústam používateľa. Wair je „connected“, čo znamená, že priložená appka vás upozorní, že sa nachádzate v oblasti, kde v povetrí poletuje niečo, čo vám nemusí prospieť.
Tých, čo majú obavy o to, či so smart šálom budú chic, možno upokojí, že Wair vyvíja firma z Francúzska, takže o štýlovosť je tak nejako prirodzene postarané. A, samozrejme, Wair bude vyrobený z ekologickej textílie. Len si naň bude treba počkať minimálne do tohtoročnej jesene.

Zdroj: Jozef Andacký
3. Čo bude dnes na večeru?
Stáva sa vám, že otvoríte chladničku a nájdete v nej plus-mínus akurát (nešľachtený) splesnivený syr? Tak od tohto faux pas vás ušetrí ďalší nástroj, FridgeCam. Je to vlastne drobná kamera, ktorú zavesíte na vnútornú poličku do chladničky, aby vám v pravidelných intervaloch cez internet do mobilnej aplikácie posielala fotku jej obsahu.
Appka potom zanalyzuje, aké položky sa v chladničke aktuálne nachádzajú. A tiež dokedy ich treba skonzumovať. Okrem toho, ponúkne zopár receptov na prípravu jedál, ktoré z nich môžete spraviť.
Už chýba len funkcia, cez ktorú chladnička sama na diaľku objedná čerstvé mlieko. Možno ju bude mať ďalšia generácia FridgeCamu (pripadne aj s prívlastkom AI). Tá aktuálna, ktorá príde na trh na jar v cene okolo 130 eur, vám aspoň poradí, kde je najbližšie otvorený supermarket. Podobnú, ale už zabudovanú funkcionalitu majú najvyššie triedy chladničiek napríklad od Samsungu.

Zdroj: Jozef Andacký
4. Robot spoločník
Okrem AI je technosektor evidentne stále viac posadnutý aj robotmi. Na CES Unveiled ich bolo k videniu hneď niekoľko. Jedným z nich bol metrový AvatarMind iPal so štvorjadrovým procesorom, Androidom, 32-gigovou pamäťou a šesťpalcovým displejom.
AvatarMind iPal je „social“ robot. Čiže spoločník pre deti, ktorým môže rozprávať rozprávky alebo ich nabádať k pohybovým aktivitám, prípadne pre seniorov, ktorých zasa upozorní, že je čas užiť tých päť predpísaných liekov.
Robot, ktorý vychováva deti - to je zvláštna predstava. Azda aj preto výrobcovia iPalu prízvukujú, že ich robot nemôže a ani nemá rodičov nahradiť, ale pomôže im osviežiť každodennú rutinu. Len aby to nedopadlo ako s televízorom, pri ktorom boli podobné očakávania.

Zdroj: Jozef Andacký
5. Taká iná miska s granulami
Naprázdno na CES Unveiled nevyšli ani chovatelia domácich maznáčikov. Pre „majiteľov“mačiek tu bolo smart kŕmidlo Catspad. Jeho úlohou je servírovať mačke krmivo tak, aby zbytočne nepriberala, lebo obezita môže viesť k problémom s močovými cestami a obličkami alebo spôsobiť cukrovku.
Správne kŕmenie nie je úplná trivialita, lebo mačky by mali jesť niekoľkokrát denne malé dávky potravy. Problém nastáva, ak ste celý deň v práci - nasypať ráno plnú misku s tým, že do večera to Micke bude stačiť, nemusí byť najlepší nápad. Catspad vždy vypustí len zopár granúl podľa toho, ako ho nastavíte.
Súčasťou Catspadu je aj vodná fontánka, lebo mačky okrem správneho stravovacieho režimu potrebujú aj čerstvú vodu. Catspad je, pravdaže, connected - posiela do mobilnej appky notifikácie o tom, koľko toho mačka zjedla, alebo že treba doplniť zásobník s granulami.
Z istého pohľadu vyzerá Catspad ako dobrý nápad - dávkovanie potravy sa môže postarať mačke aj o zábavu. Akurát si treba ustrážiť, že na maznanie a hladkanie ste tu stále najmä vy, a nie tá plastová potvora.

Zdroj: Jozef Andacký
6. Upgrade žltých lístočkov
Aby neprišlo k omylu, technologické inovácie sa netýkajú len domácnosti či zdravia. Nevyhýbajú sa ani pracovnému prostrediu, jeho zlepšovaniu, zefektívňovaniu a zútulňovaniu.
Mangoslab, jeden zo spinoffov kórejského Samsungu, na CES Unveilede ukázal miniatúrnu termotlaciareň Nemonic. Ak ste zvyknutí nechávať odkazy na žltých papierových lístočkoch, je táto vecička pre vás možným upgradom.
Nemonic je drobná škatuľka s kompaktnými rozmermi 11x11x9 cm s hmotnosťou necelého pol kilogramu. Je bezdrôtová - čo chcete tlačiť, na ňu posielate cez Bluetooth. Funguje bez tonera, zato s termopapierom, ktorý však nie je oveľa drahší ako klasické žlté lístočky. Všetky odkazy si pritom možno zálohovať na cloude. Na trh by mal Nemonic prísť tento rok v apríli.

Zdroj: Jozef Andacký
7. Domáce videá vo VR
Zabudnúť nemožno ani na virtuálnu realitu, čo je ďalší veľký hit tohtoročného CES-u. Trendom je VR obsah vytváraný samotnými používateľmi a pre tento účel prichádzajú nové a nové špeciálne kamery schopné zachytávať priestor vo všetkých smeroch a v rozsahu 360 stupňov.
Jednou z nich je Vuze. Osmička senzorov a dvojica videoprocesorov poskytne dáta pre VR softvér (je súčasťou celého riešenia), ktorý zrenderuje výstup do 4K rozlíšenia. O záznam zvuku sa stará štvorica bezkompresných mikrofónov.
Batéria s kapacitou 3 700 mAh poskytne na jedno nabitie zhruba 60 minút prevádzky. Vuze je veľmi kompaktná - má rozmery 12x12x3 cm. Kamera príde na trh v prvom kvartáli tohto roka, celý balík vrátane VR headsetu a šikovného mini tripodu má stáť solídnych 800 dolárov.

Zdroj: Jozef Andacký