Celosvetové tržby z predaja čipov sa vlani zvýšili o 6,5 percenta na 439 miliárd dolárov. K rastu prispelo oživenie v posledných troch mesiacoch roka, ktoré prekonalo aj prudký prepad z marca a apríla spôsobený pandémiou ochorenia Covid-19. Vyplýva to z údajov, ktoré dnes zverejnil zväz polovodičového priemyslu SIA.
Čína zostala najväčším trhom, tržby tam vzrástli o päť percent na 151,7 miliardy dolárov. Tržby v celom americkom regióne stúpli o 19,8 percenta a v oblasti Ázie, Tichomoria a ďalších regiónov o 5,3 percenta. V Európe tržby o šesť percent klesli.
Taiwanskí výrobcovia čipov sú ochotní uprednostniť dodávky pre automobilky
Prezident a riaditeľ SIA John Neuffer upozornil, že zatiaľ čo dopyt po polovodičoch celosvetovo rastie, podiel Spojených štátov na celosvetovej výrobe čipov vlani klesol na 12 percent z 37 percent v roku 1990. Americké firmy teraz kupujú väčšinu čipov z tovární v Ázii.
Podiel amerických firiem by sa však mohol začať opäť zvyšovať, pretože vlani bol schválený zákon o stimuloch pre továrne na výrobu čipov v USA. Financie na nové továrne môžu získať americkej firmy, ako je Intel a GlobalFoundries, ale aj zahraniční výrobcovia, ako je Samsung Electronics a Taiwan Semiconductor Manufacturing, uviedla agentúra Reuters. „V najbližších desiatich rokoch výroba polovodičov vzrastie o 56 percent," uviedol Neuffer.„Chceme zabezpečiť, aby sme získali väčší podiel na výrobnom koláči," dodal.