Skupina vedcov z University of California a z armády Spojených štátov skúmala vplyv častého kontrolovania e-mailov na sústredenie a hladinu stresu. Srdcovú aktivitu účastníkov experimentu monitorovali zdravotnícke prístroje, zatiaľ čo aktivitu na počítačoch softvér (konkrétne išlo o prepínanie medzi oknami). Zároveň bola sledovaná skupina rozdelená na dve časti – v jednej pracovníci mailovú schránku kontrolovať mohli, v druhej to mali zakázané a zablokované.
Podľa výsledkov ľudia, ktorí prijaté správy pravidelne sledovali, častejšie prepínali medzi jednotlivými oknami (37 oproti 18-krát za hodinu) a zároveň boli v štádiu „pohotovosti“, čo zvyšovalo ich srdečnú činnosť a znižovalo sústredenosť.
„Zistili sme, že keď odstránite e-maily zo života pracovníkov, budú menej praktizovať multitasking a zároveň budú menej stresovaní,“ uviedla k výsledkom štúdie profesorka informatiky a spoluautorka výskumu Gloria Marková. Jedinú nevýhodu, ktorú pracovníci bez e-mailov pociťovali, bol pocit väčšej izolácie od firemného diania. To sa však podarilo napraviť osobnými konverzáciami s ostatnými kolegami.
Nadmerné používanie telefónov či príliš časté sledovanie e-mailov pritom môže znížiť inteligenciu človeka, informoval ešte v roku 2005 portál BBC s odvolaním sa na Institute of Psychiatry.
U tých osôb, ktoré často vyrušili telefonáty alebo e-maily, bolo pozorované zníženie IQ až o desať bodov, pričom tento pokles bol u mužskej časti ešte vyšší. Takýto pokles sa dá pozorovať napríklad u ľudí, ktorí v noci vôbec nespia. Vedci túto situáciu porovnávali aj s fajčením marihuany – tá podľa nich v priemere zníži IQ o štyri body.
Väčšina ľudí sa pri tom e-mailom vôbec nevyhýba a podľa prieskumu medzi 1 100 britskými zamestnancami viac ako polovica z nich odpovedá na správu ihneď, čo najrýchlejšie po jej doručení. 21 percent z nich kvôli tomu nemá problém prerušiť schôdzku.
Riešením situácie by mohlo byť menej časté kontrolovanie nových e-mailov či sociálnych sietí, avšak tomu zabraňuje ľudský mozog. Portál Science Daily cituje výskum publikovaný v odbornom magazíne Society for Personality and Social Psychology, ktorý na vzorke 208 osôb pomocou špeciálnych nositeľných prístrojov skúmal ich denné túžby.
Vedci zozbierali celkovo 7 827 hlásení a niektoré výsledky prekvapivé neboli – túžba po spánku a po sexe bola najsilnejšia. Najťažšie však bolo odolať túžbe po práci (pracovných návykoch) a médiách a do tejto kategórie patrí aj čítanie e-mailov alebo sledovanie sociálnych sietí. Najmenšie túžby vyvolávali cigarety a alkohol, ktoré sú inak považované za návykové. Podľa vyjadrení vedcov, najviac prekvapení boli z potreby oddychu, ktorú často na druhú koľaj odsunulo nadmerné pracovné zaťaženie.
Niektorým manažérom už navyše e-maily začali liezť na nervy a rozhodli sa ich na internú komunikáciu v rámci firmy úplne zakázať. Príkladom môže byť firma Procure Plus, ktorá takýto prístup najskôr na týždeň vyskúšala a po pozitívnych ohlasoch sa pri ňom rozhodla zostať natrvalo.