Deväť z desiatich vešteckých gúľ za posledný rok predpovedalo nástup novej triedy digitálnych zrkadloviek. Malo ísť o reakciu na rastúcu obľubu veľkých snímačov v amatérskych (spotrebiteľských) fotoaparátoch, ako aj klesajúcu cenu tejto technológie. Koncom vlaňajška sa predpoveď splnila. Po vydaní Nikonu D600 sa v tejto kategórii ukázal aj vyzývateľ z portfólia Canonu, EOS 6D.
Novinka kombinuje menšie telo spotrebiteľskej triedy, ako má napríklad Canon 60D, s plnoformátovým snímačom podobným tomu vo výbave high-endového modelu 5D Mark III. Základom šestkového déčka je snímač s rozlíšením 20,2 megapixla a najnovší procesor Digic 5+.
Jeho štandardná citlivosť ISO sa pohybuje v rozsahu od 100 do 25 600 a uzávierka naň posúva obraz rýchlosťou 4,5 snímky za sekundu. O zaostrovanie sa stará jedenásťbodový systém s jedným krížovým bodom citlivým do -3EV. EOS 6D je prvou zrkadlovkou Canonu vybavenou bezdrôtovou technológiou WiFi pre diaľkové ovládanie a prenos súborov, ako aj navigačným modulom GPS.
Na telo aparátu výrobca použil kombináciu horčíkovej zliatiny a pevného polykarbonátu. Pôsobí solídnym dojmom, veľmi pohodlne sa drží. Spolu s dobrým prístupom k všetkým ovládacím prvkom to znamená ergonómiu na vysokej úrovni.
Hoci niektorým používateľom môže chýbať samostatné tlačidlo na nastavenie vyváženia bielej. To je ukryté v rýchlom menu. Dizajnéri Canonu mohli pridať aj možnosť kompenzovať expozíciu v manuálnom režime pre používateľov funkcie Auto ISO. Naopak, potešila prítomnosť dvoch vlastných nastaviteľných režimov na expozičnom koliesku.
Kvalita fotografií je na vysokej úrovni. Vyznačuje sa množstvom detailov, za čo fotoaparát vďačí najmä plnoformátovému snímaču. No oproti modelom s menším APS-C snímačom vyhráva EOS 6D najmä pri slabšom osvetlení scény. Snímky vytvorené pri ISO 6 400 obsahujú menej šumu než zábery z lacnejšieho modelu 7D nastaveného na ISO 3 200. A pri scénach, ktoré nepotrebujú vysoký dynamický rozsah, možno pre zachovaní väčšiny detailov použiť aj ISO 12 800.
Pokiaľ ide o slabé svetlo, vyniká šestkové déčko tiež pri zaostrovaní. Krížový stredový bod dokáže zaostriť aj v svetelných podmienkach ekvivalentných mesačnému svitu: počas testu TRENDU sa v nich podarilo presne zaostriť na kontrastnejšie hrany snímaného objektu. Proces je, samozrejme, v tomto prípade pomalý, no hlavné je, že nakoniec splní účel.
V bežných podmienkach je zaostrovanie rýchle aj pri použití ostatných bodov. Tých je desať: výrazne menej ako pri Nikone D600 s celkovo 39 bodmi (z nich deväť je krížových). Zaostrovacie body sú rozložené do štandardného diamantového tvaru uprostred políčka, no zhromaždené sú výrazne v strede a ich pokrytie je teda nízke. Rovnaké je to však aj u konkurencie.
Uzávierka fotoaparátu má tichý režim, čo je výhodou najmä pri fotografovaní svadieb a koncertov. Na druhej strane, najkratší expozičný čas je iba jedna štyritisícina sekundy oproti 1/8000 pri vyšších modeloch. Pre používateľov s bezdrôtovo odpaľovanými bleskmi je zlou správou zníženie synchronizačného času na 1/180 sekundy.
Veľký snímač iste zaujme fanúšikov videa, pre ktorých je starší model 5D Mk II dodnes obľúbeným nástrojom. Vo full HD rozlíšení ponúka šestkové déčko video s frekvenciou 24/25 fps a v HD rozlíšení až 50 fps. Kvalitu videa, ktorá by inak bola na vysokej úrovni, však dusí veľké množstvo moaré objavujúceho sa všade, kde sa na to vyskytne príležitosť (na jemných vzoroch a detailoch). Na filmárske použitie teda aparát nemožno odporučiť.
Cenovo je Canon 6D na úrovni konkurenčného Nikonu D600. Telo prístroja sa predáva okolo 1 900 eur.
Záverečné hodnotenie: Canon EOS 6D je vhodnou voľbou pre fotografov, ktorí chcú využiť výhody veľkého snímača, no nechcú sa vrhnúť po profesionálnych modeloch.
Zariadenie zapožičal Canon.
plusy | mínusy |
---|---|
výborná obrazová kvalita aj pri vysokom ISO | nižšia maximálna rýchlosť závierky a synchro času |
dobrá ergonómia | ostriace body zhromaždené v strede, iba jeden krížový |
zaostrovanie v tme | výrazné moaré vo videu |
WiFi a GPS | |
tichý režim |
Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:
- filmový projektor Panasonic PT-EA6000
- smartfón Sony Xperia T
- ultrabook Dell XPS12
- tablet Sony Xperia Tablet S
- fotoaparát Nikon D800
Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.
Foto na titulke a v článku - Canon