Hovorca CA na následnej tlačovej konferencii označil dáta od A. Kogana za „prakticky nanič“, pokiaľ ide o určenie osobnostných rysov používateľov.
A. Kogan je jednou z ústredných postáv celého prípadu, lebo ním vyvinutý osobnostný dotazník je jediným potvrdeným zdrojom CA pre dáta z Facebooku. „Rozhodne sme im dáta odovzdávali, to je nespochybniteľné,“ povedal P. Kogan mediálnemu výboru britského parlamentu. Dodal, že bývalý šéf CA Alexander Nix o tomto v minulosti zákonodarcom klamal.
Dáta odovzdané analytickej spoločnosti však podľa A. Kogana neboli príliš užitočné, „ak ich cieľom malo byť zadávať cielenú reklamu na Facebooku". „Pravdupovediac, nástroje platformy poskytujú spoločnostiam oveľa efektívnejší spôsob pre oslovenie ľudí na základe ich osobností, než je použitie hodnotení používateľov z našej práce,“ uviedol psychológ v písomnom stanovisku pre poslancov.
Podobne sa vyjadroval aj zástupca CA Clarence Mitchell, podľa ktorého sú údaje od A. Kogana „len o čosi lepšie ako obyčajné hádanie", napísal web denníka The Guardian.
Nečestne získané dáta vraj v rámci práce na kampani súčasného amerického prezidenta Donalda Trumpa použité neboli a CA ich už zmazala. „Cambridge Analytica nie je žiadny záporák z bondovky," povedal C. Mitchell, podľa ktorého je pôsobenie spoločnosti mnohými skresľované.
„Takže, ako sa zdá, dáta, za ktoré minuli milión babiek, boli nanič. Nepoužili ich na Trumpa. Návrh ohľadom brexitu zlyhal. A najdôležitejší bod: Cambridge Analytica nie je žiadny záporák z bondovky. Uf. Som rada, že sa všetko vyjasnilo,“ poznamenala na Twitteri reportérka Guardianu Carole Cadwalladr, ktorá aktivity CA dlhodobo sleduje a stála za prelomovou reportážou o bývalom analytikovi spoločnosti Christopherovi Wyliem.
V tweete odkazovala tiež na prácu CA na kampani za odchod Británie z EÚ, ktorú C. Mitchell predtým poprel.
Facebook predtým uviedol, že vďaka A. Koganovi mohla CA tajne získať informácie až o 87 miliónoch používateľov. Bývalá manažérka poradenskej firmy Brittany Kaiser pred týždňom britskému parlamentu povedala, že CA mala viacero podobných zdrojov informácií.
Či vôbec, prípadne do akej miery CA prispela k Trumpovmu volebnému víťazstvu, sa pravdepodobne nedá presne určiť, ale Alexander Nix čoskoro po ňom vyhlásil: „V podstate každé oznámenie, ktoré Trump vydal, bolo odvodené z dát.“
Škandál okolo britskej firmy spôsobil veľké problémy spoločnosti Facebook, ktorá sa ospravedlnila a sľúbila do budúcna lepšiu ochranu používateľských dát. Zároveň kritizovala „podvod“ zo strany CA a A. Kogana. „Podľa mňa si uvedomujú, že ich platforma bola vyťažovaná zľava - sprava tisíckami ďalších a ja som bol len ten smoliar, ktorého nejako spojili s Trumpovou kampaňou, a sme tam, kde sme," povedal v utorok A. Kogan.
Denník Financial Times v pondelok informoval o tom, že kontroverzný odborník na jeseň 2015 vo Facebooku pracoval ako konzultant. „To, čo som ich učil, boli lekcie vyplývajúce z práce s dátami nazhromaždenými pre Cambridge Analytica,“ citoval A. Kogana denník. Facebook ale pre Financial Times povedal, že o Koganových aktivitách spojených s CA vtedy nevedel.