Peter Wennink, bývalý generálny riaditeľ popredného výrobcu polovodičových zariadení ASML, podľa agentúry Reuters v rozhovore pre holandskú rozhlasovú stanicu BNR ostro kritizoval prístup Spojených štátov k Číne v oblasti čipov. Podľa neho sa americké obmedzenia voči Číne zakladajú skôr na ideológii než na faktoch a táto čipová vojna môže trvať ešte desaťročia.

Wennink, ktorý odstúpil z funkcie v apríli po desiatich rokoch, počas ktorých sa ASML stala najväčšou technologickou firmou v Európe, vyjadril nesúhlas s rastúcimi reštrikciami, ktoré USA od roku 2018 zavádzajú voči Číne, druhému najväčšiemu trhu ASML po Taiwane. Tieto obmedzenia sa týkajú predovšetkým vývozu technológií a služieb do Číny.

Tieto diskusie sa nevedú na základe faktov, obsahu, čísel alebo údajov, ale na základe ideológie.

Peter Wennink, bývalý generálny riaditeľ ASML

„Môžete si o tom myslieť čokoľvek, ale sme firma, v ktorej treba vyvážiť záujmy všetkých zainteresovaných strán... Ak to ideológia naruší, mám s tým problém,“ povedal Wennink.

Americký prezident Joe Biden menovite vyzdvihol niekoľko veteránov, ktorí sa 80 rokov po vylodení v Deň D vrátili do Normandie. Na začiatku príhovoru na americkom cintoríne a pamätníku v Colleville-sur-Mer sa obrátil na veteránov, ktorí priamo sedeli na pódiu.
Neprehliadnite

USA zrušili Huawei ďalšie licencie. Opatrenia sa týkajú aj Qualcommu a Intelu

Wennink ďalej uviedol, že ASML pôsobí v Číne už 30 rokov a má tam zákazníkov aj zamestnancov, voči ktorým má spoločnosť záväzky. Počas svojho pôsobenia vo vedení ASML sa snažil nájsť rovnováhu medzi záujmami rôznych strán. Na jednej strane loboval proti príliš prísnym vývozným obmedzeniam, na strane druhej sa sťažoval vysokopostaveným čínskym politikom, keď mal pocit, že duševné vlastníctvo spoločnosti nie je rešpektované.

„Myslím si, že vo Washingtone si možno niekedy mysleli, že som priateľom Číny,“ povedal. „Nie, som priateľom svojich zákazníkov, dodávateľov, zamestnancov a akcionárov.“

Ďalšie dôležité správy

Rebellions
Neprehliadnite

Fúzia kórejských vývojárov čipov môže otriasť trhom s AI. Ide o snahu konkurovať Nvidii