„Komisia sa domnieva, že pomocou týchto rozhodnutí poskytli írske úrady spoločnosti Apple výhodu,“ napísal írskej vláde v liste z 11. júna komisár pre hospodársku súťaž Joaquín Almunia. Komisia práve vtedy začala hĺbkovú kontrolu daňových dohôd medzi Írskom a americkou spoločnosťou Apple. Dublin akékoľvek pochybenia odmieta.
Júnový list írskemu ministerstvu zahraničia bol dnes publikovaný na internetovej stránke riaditeľstva pre hospodársku súťaž Európskej komisie. Pre Apple by definitívne rozhodnutie európskej exekutívy v jeho neprospech mohlo znamenať, že vyčíslenú pomoc bude musieť vrátiť.
Už od 90. rokov
V liste Brusel spomína daňové rozhodnutie zo začiatku 90. rokov a tiež z roku 2007, opisuje štruktúru firiem, ktoré technologický gigant v krajine vlastnil aj spôsoby ich zdanenia. Na základe dokumentov opisujúcich dohody medzi spoločnosťou a írskymi úradmi tiež osvetľuje dôvody, ktoré ju vedú k predbežnému záveru, že išlo o štátnu pomoc.
Európska komisia teraz od Írska požaduje, aby do mesiaca odovzdalo všetky informácie, ktoré by mohli pomôcť vec rozhodnúť.
Írske ministerstvo financií už na svojom webe názor Bruselu odmietlo. „Írsko si je isté, že pravidlá o štátnej pomoci v tomto prípade porušené neboli a už skôr tento mesiac poskytlo Európskej komisii formálnu odpoveď,“ uviedlo ministerstvo. Aktuálne zverejnenie stanoviska európskej exekutívy je podľa írskej strany len ďalším procedurálnym krokom.
Ministerstvo financií pripomenulo, že v súčasnej chvíli Brusel ani formálne nerozhodol, že o štátnu pomoc išlo. „Dá sa očakávať, že vynesenie konečného rozhodnutie ešte značnú dobu potrvá,“ poznamenali Íri.
O sieti firiem hovoria aj Američania
Apple v Írsku pôsobí od roku 1980. Spoločnosť tvrdí, že jej dohody s írskou vládou žiadny zákon neporušujú. Finančný riaditeľ Applu Luca Maestri denníku The Financial Times povedal, že k žiadnej osobitnej dohode nikdy nedošlo, ani k ničomu, čo by sa dalo vykladať ako štátna pomoc.
Vyšetrovacia komisia amerického Senátu vlani zistila, že Apple v Írsku využíva sieť dcérskych firiem, aby si znížil v USA platby dane z príjmu v hodnote miliárd dolárov. Tento postup je legálny, správa však vyvolala otázky o účinnosti amerického daňového systému a možnostiach daňových únikov.
Európska komisia tento rok v júni oznámila, že začala hĺbkové vyšetrovanie daňových dohôd, ktoré Apple, ďalšia americká firma Starbucks a finančná divízia automobilky Fiat uzavreli s úradmi v Írsku, Holandsku a Luxembursku. Podľa vtedajšieho oznámenia bruselských úradníkov je vyšetrovanie súčasťou širšieho skúmanie daňových predpisov v rôznych štátmi Európskej únie.
Preverovanie začalo potom, čo sa ukázalo, že nadnárodné spoločnosti prelievajú zisky medzi krajinami, aby si znížili dane. Kaviarenská sieť Starbucks vtedy uviedla, že dodržiava všetky daňové predpisy. Fiat sa odmietol vyjadriť.