Výkonný riaditeľ spoločnosti John Chen pri oznamovaní výsledkov za druhý kvartál mohol začať aj známou frázou „mám pre vás dobrú a zlú správu“. Pre akcionárov to bola, našťastie, tá dobrá správa. BlackBerry eviduje za druhý kvartál tržby vo výške 352 miliónov amerických dolárov, z čoho zisk tvoril 87 miliónov. Darilo sa hlavne divízii softvéru a služieb. Naopak, divízia Mobility Solutions vykázala stratu osem miliónov.
John Chen už vlani varoval, že ak skončia v červených číslach, s mobilmi firma skončí. A práve to sa stalo. BlackBerry oficiálne skončilo s výrobou mobilných telefónov. Stáva sa tak prakticky výhradne softvérovou spoločnosťou.
BlackBerry nezachránili ani rôzne formfactory Zdroj: Flickr
BlackBerry smartfóny mali pritom podľa analytickej spoločnosti Statista ešte pred piatimi rokmi, kedy boli na svojom vrchole, až 20 percentný globálny trhový podiel. Bola to doba, keď sa do obchodov dostal iPhone 3GS a prvé Android smartfóny. Ani po rokoch sa ale BlackBerry nechcelo vzdať hardvérovej klávesnice, ktorá už ani u konzervatívnych zákazníkov nebola podmienkou. Kým prišli s prvým plnedotykovými modelmi Curve alebo Storm, začalo byť neskoro.
Nepomohol ani vlaňajší BlackBerry Priv so systémom Android. Čerstvý BlackBerry DTEK50 a prichádzajúci DTEK60 sú posledné mobily, ktoré BlackBerry vyrobí.
Logo BlackBerry by ale z mobilov nemalo zmiznúť. Kanadská spoločnosť prechádza na outsourcing, má rokovať z viacerými partnermi, ktorí by sa výmenou za licenciu postarali o vývoj, výrobu a marketing. Na bezpečnosť zameranú upravenú verziu Androidu a aplikácie už dodá BlackBerry. Jedným z prvých bude BB Merah Putih z Indonézie.