Ťažba virtuálnych mien je energeticky náročná a aby sa vyplatila, je nutné vzhľadom aj na vysoko premenlivú hodnotu jednotlivých kryptomien fungovanie ťažobných firiem neustále optimalizovať.
Pretože mnohé „ťažobné“ počítače na farmách pracujú 24 hodín denne a 365 dní v roku na plný výkon, generujú obrovské množstvá tepelnej energie. Aby nedošlo k ohrozeniu prevádzky prehriatím, musia byť priestory farmy vybavené kvalitným klimatizačným systémom.
Ideálny miestom na ich zriadenie sa tak, podobne ako v prípade klasických dátových centier, stávajú lokality či krajiny, v ktorých je lacná elektrina a ktoré ponúkajú prirodzene chladné podnebie. Svoju úlohu však zohráva aj rýchlosť internetového pripojenia a právna legislatíva.
Magma a arktický vzduch
V súčasnosti jednou z najvyhľadávanejších lokalít je Island. Ide o krajinu, ktorej predpovedajú, že v roku 2018 minie viac elektrickej energie na ťažbu kryptomien než na všetky islandské domácnosti.
Farmy na ťažbu bitcoinov budú podľa tamojších elektrárenských firiem potrebovať na svoje aktivity 840 gigawatt hodín elektriny, zatiaľ čo domácnosti len okolo 700, píše britský portál The Guardian. Len na pripomienku, Na Islande žije okolo 350-tisíc obyvateľov.
Okrem arktického vzduchu, ktorý znižuje náklady na klimatizáciu, a tým pádom sa zvyšujú aj zisky, je ostrovná krajina populárna kvôli dostatku lacnej a obnoviteľnej energii z vodných a geotermálnych elektrární.
Jednu z takýchto fariem prevádzkuje napríklad spoločnosť Genesis Mining, ktorá sa na Island presťahovala v roku 2014 z Nemecka. „To, čo tu robíme, je ako ťažba zlata,“ hovorí pre The Guardian prevádzkový manažér Helmut Rauth. V auguste 2018 plánuje začať svoju činnosť aj The Moonlight Project, ďalšia spoločnosť zameraná na kryptomeny Bitcoin, Bitcoin Cash, Dash a Litecoin.
Podľa Jasona Scotta, ktorý sa ťažbou kryptomien zaoberá, sa na Islande odohráva dve až osem percent z celosvetovej ťažobnej produkcie kryptomien. Presné čísla nie sú k dispozícii, rovnako ako nie sú známe lokality všetkých ťažobných fariem či ich vlastníci.
Globálne ťažobné závody
Čína je v rámci ťažby kryptomien jednotkou. V súčasnosti sa okolo 60 až 70 percent všetkých bitcoinov ťaží práve tam, napríklad aj niekde hlboko v chladných horách západnej provincie S’-čchuan. Pre oblasť sú typické celoročné nízke teploty a lacná elektrická energia z malých vodných elektrární, ktorej cena sa pohybuje od 0,04 do 0,07 centa za kWh.
V krajine sa však čoraz viac hovorí ako o obmedzovaní dodávok elektriny pre bitcoinových „baníkov“, tak aj o čiastočnom zákaze ťažby. Podľa uniknutého dokumentu tamojšie regulačné orgány majú povzbudzovať firmy, aby
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?