Kongres Spojených štátov amerických sa rozhodol konať vo veci vplyvu ťažby bitcoinu na životné prostredie, ale aj na ceny elektrickej energie a životy obyvateľstva v blízkosti veľkých spoločností venujúcich sa ťažbe tejto kryptomeny.

Osem členov Kongresu, z toho päť senátorov, sa podpísalo pod list, ktorý bol doručený šiestim takýmto spoločnostiam. V ňom kladú dôležité otázky o tom, odkiaľ firmy čerpajú energiu, aká je výška ich spotreby a aké majú plány do budúcnosti v otázke ďalšieho rastu.

Čerpať iba zelenú energiu alebo znížiť spotrebu

Tento krok prišiel krátko po tom, čo americkí zákonodarcovia rokovali o tom, ako by mohli prispieť k ekologickejšej ťažbe kryptomien. Jednou z najdôležitejších otázok, ktoré sa na rokovaní preberali, bola dilema, či využívať na ťažbu bitcoinu iba obnoviteľnú energiu alebo sa obrátiť k iným blockchainom, ktoré nespotrebúvajú také množstvo energie.

Po tom, ako minulý rok zakázala Čína ťažbu kryptomien, a to hlavne kvôli spotrebe elektrickej energie, sa Spojené štáty stali novým svetovým ťažobným epicentrom. Energetická sieť v krajine je pritom už aj tak dosť zaťažená a tak sa Výbor Snemovne reprezentantov pre energetiku a obchod začal zaoberať možnosťami dohľadu nad kryptomenami.

Administratíva prezidenta J. Bidena má totiž ambiciózny plán v otázkach udržateľnosti a klimatických zmien. Keďže spotreba ťažby samotného bitcoinu je vyššia, ako napríklad energetická spotreba celej Ukrajiny, Švajčiarska či Švédska, je dôležité preveriť, z akých zdrojov sú ťažobné farmy napájané.

Spotreba bitcoinu je vysoká schválne

Energetická spotreba pri ťažbe bitcoinu je vysoká v podstate úmyselne a má svoje opodstatnenie. Ide o proces, ktorý sa nazýva proof of work (PoW). Spočíva vo vykonávaní zložitých matematických operácií, zabezpečuje overovanie transakcií a bezpečnosť celej siete. Za túto činnosť sú ťažiari odmeňovaní samotnou menou, aj keď nejde o ich hlavný zdroj príjmov.

Čím je viac ťažiarov, tým sú matematické úlohy zložitejšie a spotreba vyššia. Na začiatku zavedenia PoW do systému bitcoinu bolo možné tieto úlohy riešiť a ťažiť mince aj na obyčajných domácich počítačoch. V súčasnosti už na to treba drahé špecializované vybavenie.

bitcoin
Zdroj: Shutterstock

Systém PoW je úmyselne energeticky neefektívny, aby nebolo možné s blockchainom manipulovať. To však znepokojuje zákonodarcov, odborníkov a v neposlednom rade aj verejnosť. O to viac, že PoW nie je jediný možný overovací systém. Mechanizmus proof of stake a jeho varianty sú energeticky nenáročná alternatíva, pri ktorej sa transakcie neoverujú ťažiarmi, ale tzv. validátormi.

K znepokojeniu prispieva tiež fakt, že krkolomným tempom rastúci hlad ťažiarenských spoločností po elektrickej energii spôsobil v Spojených štátoch opätovné otvorenie niektorých starnúcich elektrární na uhlie či zemný plyn.

Staré elektrárne vstávajú z mŕtvych

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa