Hekerskí aktivisti z Bieloruska tvrdia, že sa im podarilo nabúrať do počítačov, ktoré riadia v krajine železničnú dopravu. V snahe zastaviť ruské vojsko v postupe na Ukrajinu cez Bielorusko zablokovali niekoľko vlakov, ktoré smerovali do miest Minsk, Orša a Asipoviči.
Skupina sa nazýva Cyber Partisans (kyberpartizáni) a železničné systémy na presmerovanie dopravy znefunkčnila viackrát, najčastejšie zašifrovaním na nich uložených údajov. Úsmevné je, že to zrejme nebola veľmi ťažká úloha, keďže tieto počítače vraj bežia na operačnom systéme Windows XP, ktorý je zastaraný a plný bezpečnostných dier.
Podpora zo strany Microsoftu mu skončila v apríli 2014, takže aktualizácie a bezpečnostné záplaty po tomto dátume neboli možné.
Útoky neboli iba hekerské
Prvý útok sa odohral údajne ešte pred vstupom ruskej armády na územie Ukrajiny. Kyberpartizáni svoje snahy nevzdali ani potom a uskutočnili niekoľko útokov na vlakovú prepravu poškodením signalizácie. Pre Washington Post túto informáciu potvrdil bývalý zamestnanec železníc Sergej Vojtekovič.
28. februára sa Rusko chystalo zaútočiť na Kyjev, no gigantický 63-kilometrový konvoj nákladných vozidiel a tankov, ktorý si to namieril do hlavného mesta Ukrajiny cez Bielorusko, zostal stáť na mieste. Do týždňa sa konvoj úplne zastavil, pretože sa vozidlám buď minulo palivo alebo sa pokazili.
Bieloruské úrady sa po tomto incidente začali intenzívne snažiť o prevenciu útokov a dolapenie sabotérov. Bieloruský minister vnútra vtedy vyhlásil, že narušenie infraštruktúry železničnej dopravy je akt terorizmu a pohrozil 20-ročným väzením.
E. Musk kúpil Twitter. Brúsi si zuby aj na Netflix? Načasovanie by bolo dobré, akcie klesli
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?