134884 target="">

BGS Levi sa vracia, no posledný raz

Po vlaňajšej prestávke sa na čelo rebríčka dodávateľov informačných technológií (podľa tržieb) vrátil jeho dlhoročný líder. Posledný raz.

Distribučnú firmu BGS Levi vlani kúpil konkurenčný eD system – a tak sa bude zrejme volať líder trhu aj na budúci rok. Iba ak by fúziu dvoch megahráčov preskočila súčasná dvojka Asbis Sk.

No to je málo pravdepodobné. BGS Levi za prvých desať mesiacov vlaňajška dosiahol dvakrát také tržby ako Asbis za celý rok. Hoci BGS na rozdiel od konkurentov okrem IT predáva čoraz viac i spotrebnú elektroniku a bielu techniku.

Akvizície

Akvizícií do prehľadu slovenských počítačových firiem zasiahlo viacero už v tomto roku. V rebríčkoch sa nenachádza napríklad Ability Development Sk, ktorú vlani pohltil Datalan.

Aj vďaka tomu sa jedna z najtradičnejších značiek slovenského IT biznisu dostala do spoločnosti miliardových firiem. Mimochodom, to isté sa podarilo Tempestu, ktorý kedysi patril do neformálnej podnikateľskej skupiny Datalan Group.

BGS Levi sa vracia, no posledný raz

V akvizičnej nálade je už pár rokov aj ďalší tradičný hráč, Asseco. Ten nenakupuje iba doma, kde do jeho rodiny v súčasnosti patrí Datalock, MPI Slovakia, Disig a cez českú matku aj LCS Slovensko.

Loví aj v zahraničí, kde medzi jeho najnovšie prírastky patrí rakúsky Uniquare. Nateraz sú v rebríčku ešte všetky slovenské akvizície Asseca, pretože ich zatiaľ neintegroval pod jednu štruktúru – v každej dcérskej firme má 51-percentný vlastnícky podiel.

Assecu do ligy miliardových firiem (v individuálnom ponímaní) veľa nechýba. Ak si zachová súčasnú dynamiku rastu tržieb, tak do nej vstúpi v tomto roku.

A spolu s ním zrejme aj Eset, ktorému vlani narástli tržby o 42 percent. Pod výsledok dlhodobo najúspešnejšej slovenskej softvérovej firmy (v raste tržieb, pridanej hodnoty, zisku) sa nepodpísala nejaká akvizícia, ale mimoriadne úspešný obchodný rok, najmä v zahraničí. Export Esetu, tvoriaci vlani 88 percent jeho výnosov, rástol dvojnásobne rýchlejšie ako domáce tržby.

Chýbajúce čriepky

Aj tento rok, tradične, štatistiku TRENDU o slovenskom IT trhu skresľuje fakt, že jeho dvaja lídri, Hewlett-Packard Slovakia a IBM Slovensko, neposkytli žiadne relevantné dáta. Presnejšie, firmy svoje účtovné závierky zverejnia v zbierke listín pri obchodnom registri – ako im to káže zákon –, ale až niekoľko mesiacov po uzávierke ročenky TREND Top v infotechnológiách.

Je pritom zrejmé, že IBM i HP by zamiešali rebríčkom IT firiem podľa tržieb aj podľa pridanej hodnoty. Teraz v tom druhom – podľa TRENDU viac vystihujúcom podstatu biznisu – namiesto nich kraľujú dlhodobé ťahúne Siemens PSE, Eset a Soitron nasledovaní dvojicou Siemens IT Solutions and Services a Asseco. (Rovnaké poradie bolo aj za roku 2006.)

Prvých päť firiem sa vlani v pridanej hodnote prešvihlo cez pol miliardu korún, čo sa žiadnemu ďalšiemu podniku v rebríčku nepodarilo. Hoci v prvej desiatke väčšina firiem zaznamenala slušné dvojciferné nárasty.

Jediný segment IT trhu, kde dáta IBM a HP nechýbajú, je výroba pôvodného balíkového softvéru. V nej s obrovským odstupom dominuje Eset, ktorý sprevádza trojica ďalších stabilných hráčov: Kros, Datalock a Softip. Mimochodom, v softvéristickom rebríčku sa niekoľko podnikov tento rok objavilo po prvý raz: Visicom, Millennium 000 či SunSoft. Všetci sa zaoberajú tvorbou aplikácií na podnikové použitie.

Kto sa tlačí

Stabilné pozície si firmy držia v segmente IT služieb. Hoci dvojici Siemensov tentoraz nesekunduje Asseco (ako v roku 2006), ale Soitron.

Ten vlani zastal tesne pod psychologickou hranicou jednej miliardy korún, ktorú – ak si zachová doterajšiu dynamiku – prekročí v tomto roku. Slušne sa vytiahol aj Gratex či PosAm, z druhej desiatky zasa QBSW.

Celkovo IT firmy, ktoré TRENDU poskytli údaje, vlani realizovali služby v hodnote takmer 11 miliárd korún (vlani, v trochu inej skladbe firiem, to bolo 9,7 miliardy). Zmenila sa štruktúra výkonov.

Do popredia sa tlačí outsourcing. Kým v roku 2006 predstavoval 11,5 percenta všetkých IT služieb, vlani to bolo 16,7 percenta. Atakuje tak služby podpory existujúcich nasadených aplikácií.

Stále neohrozeným vedúcim segmentom v službách je vývoj softvéru na zákazku. Pre úplnosť, skutočná štruktúra tržieb za IT služby môže byť mierne odlišná, pretože celých 20 percent výkonov firmy nevedeli zaradiť podľa klasifikácie TRENDU.

Medzi telekomunikačnými operátormi sa neudiali žiadne zásadné zmeny. Sektoru panuje trojica Orange – T-Mobile – Slovak Telekom.

Nováčikom v rebríčku je Digi Slovakia, druhý najväčší poskytovateľ televíznych služieb v krajine (číslo jeden, UPC, dáta tradične neposkytlo). O rast tržieb Digi sa evidentne postarala expanzia v satelitnom príjme, keď cez jeho paraboly koncom vlaňajška sledovalo televíziu 250-tisíc domácností.

A v rebríčku chýba ešte aj tretí mobilný operátor. Telefónica O2 zatiaľ, zdá sa, nedosahuje čísla, ktorými by sa chcela pochváliť.

BGS Levi sa vracia, no posledný raz

Ilustračné foto - Maňo Štrauch