„Táto akvizícia je pre nás prvým krokom pri vstupe na slovenský telekomunikačný trh, ktorý je momentálne v procese konsolidácie, na ktorej by sme sa chceli aktívne zúčastniť,“ vysvetľuje investičný manažér Sandbergu Michal Rybovič. Benestra podľa neho vďaka silnému postaveniu na trhu a stabilnému cash flow predstavuje ideálnu platformu pre ďalší rast.

Benestra, ktorá do decembra 2014 vystupovala pod názvom GTS Slovakia, bola podľa informácií z telekomunikačného prostredia na predaj už dlhší čas. Koncom roka 2013 vlastníci na čele s americkou investičnou spoločnosťou Columbia Capital a poľskou Innova Capital predali skupinu GTS Central Europe s aktivitami v Česku, Poľsku, Maďarsku a Rumunsku nemeckému Deutsche Telekomu. Na Slovensku ich už nič nedržalo, keďže v regióne nemali žiadne ďalšie telekomunikačné projekty.

Po prvom neúspešnom kole hľadania nového majiteľa sa o prevzatie Benestry pokúsili topmanažéri okolo jej bývalého šéfa Stanislava Molčana. Ich nápad však Američanov nenadchol, skôr naopak - s agilnými manažérmi sa rýchlo rozlúčili. Napokon S. Molčan a spol. rozbehli projekt fixných služieb pre majiteľa bublinkového mobilného operátora pod hlavičkou O2 Business Services.

Benestra dostala nového výkonného riaditeľa - stal sa ním Piotr Sieluk s profesijnou históriou z poľskej GTS. Na pozície po ďalších odídených manažéroch vypromoval ľudí zvnútra firmy. Personálnu krízu sa Benestre evidentne podarilo zvládnuť. Spoločnosť uzavrela vlaňajšok s tržbami 46,3 milióna eur, čo bolo o 2,5 percenta viac než v roku 2014, a prakticky nezmeneným ziskom EBITDA (16,3 mil. €) a počtom pracovníkov (181).

Kým v Benestre bežal business-as-usual, jej majitelia sa zakrátko znova rozbehli hľadať nového investora. Podľa informácií TRENDU rokovali so Sandbergom od začiatku tohto roka, ale o Benestru sa vo fáze otvorenia data-roomu zaujímali aj zavedení telekomunikační hráči.

Je pravdepodobné, že o voľbe nového investora nakoniec rozhodla kúpna cena. Ponúknutých sto miliónov eur by zodpovedalo 6,1-násobku zisku EBITDA, čo Američania a Poliaci mohli považovať za férovú sumu. Na porovnanie, nemeckému Deutsche Telekomu predávali GTS Central Europe za 6,3-násobok EBITDA.

Sandberg Capital je správcovská spoločnosť M. Fedora, v ktorej spravuje peniaze najmä inštitucionálnych investorov. Jedným z nich je J&T, významným investorom je aj samotný M. Fedor. Svoje aktivity doteraz smeroval do troch sfér: informačných technológií, retailu a poľnohospodárskej prvovýroby. Benestra je jeho telekomunikačnou premiérou.

Mimochodom, o skupine J&T sa pred pol druha rokom špekulovalo ako o financujúcej strane plánovaného manažérskeho prevzatia Benestry. Ani S. Molčan ani finančná skupina to však nepotvrdili.

Len nedávno Sandberg rozšíril svoju IT skupinu Solitea o slovinskú spoločnosť Saop. Investičný manažér Michal Rybovič vtedy pre TREND.sk uviedol, že Sandberg disponuje fondmi vo výške sto miliónov eur, pre ktoré hľadajú investičné príležitosti.

Benestra sa predáva. Američanov a Poliakov vyplatí expartner J&T Fedor

Martin Fedor, Sandberg Capital Zdroj: TREND/Maňo Štrauch