Bratislava sa stane jedným z prvých miest na svete, kde nájdete „bankomat na bitcoiny“. Jeho výrobcom je firma Lamassu, ktorej konateľom je Zach Harvey.

„Hoci je firma registrovaná na Islande, momentálne dohliadam na výrobu automatov v Portugalsku. Odtiaľ bude o pár týždňov jeden zo strojov exportovaný do Bratislavy,“ uviedol pre TREND.sk Z. Harvey.

Už dnes hovorí, že má objednávky na dve desiatky automatov po celom svete. Prvé automaty firma poslala do dvoch amerických miest Atlanta a Las Vegas.

Ďalšie automaty budú o pár dní k dispozícií v Paríži, Montreale, Helsinkách, Kodani, Štokholme a brazílskom Sao Paule. Dva automaty na kryptomenu firma zašle aj do Austrálie a po jednom na Nový Zéland a do čínskeho Šanghaja.

Automat na bitcoiny sľubuje jednoduchý a hlavne anonymný prístup k nákupu tejto virtuálnej meny. Stačí načítať displej smartfónu, na ktorom je QR kód bitcoinovej peňaženky. Potom zákazník vloží ľubovoľnú sumu peňazí do automatu, ktorú ju prepočíta na bitcoiny podľa aktuálneho kurzu na burze Mt.Gox alebo Btistamp. Celý proces trvá asi 20 sekúnd.

Objednala ho košická firma 0011

Automat na Slovensko objednala eseročka 0011, ktorú koncom septembra založil Košičan Marián Jančuška. „Podľa mojich informácií by mal automat dojsť z Portugalska do dvoch týždňov. Stál ma päťtisíc dolárov, časť z toho som zaplatil v bitcoinoch,“ hovorí pre TREND.sk M. Jančuška.

Automat na bitcoiny by chcel umiestniť v bratislavskom Starom meste, kde chodí najviac ľudí a turistov. „Rokovanie s majiteľom priestoru sú už vo vysokom štádiu. Bude to verejne dostupné miesto, ktoré bude prístupné nonstop,“ tvrdí. Keďže stroj nie je voči poveternostným podmienkam príliš dobre odolný, bude zrejme pod strieškou a strážený kamerovým systémom, ktorý ho má chrániť proti vandalom.

M. Jančuška tvrdí, že ak sa mu automat osvedčí, objedná ďalšie stroje. Po Bratislave by ich jeden chcel umiestniť aj v Košiciach. „Vnímam bitcoin ako perspektívu. O automatoch na bitcoiny som sa dozvedel z rôznych konferencií. Keď mi prišiel newsletter s predobjednávkami, nezaváhal som a od Lamassu som jeden stroj objednal,“ vraví.

Zarábať by mal na poplatkoch, ktoré budú zarátané do výmenného kurzu medzi eurom a bitcoinom. Aktuálna cena na burze je 99,44 eura za jeden bitcoin.

Na bitcoin zákony nemyslia

Aby bol celý biznis čistý aj po legislatívnej stránke, konateľ firmy sa stretol s Národnou bankou Slovenska. „Tá mi povedala, že bitcoiny nie sú legislatívne vyriešené ani v Európe a ich regulácia neexistuje,“ dodal J. Jančuška.

Bitcoin totiž nie je oficiálna mena a rovnako neexistuje ani oficiálny výmenný kurz voči iným menám, ktorým by sa dal príjem z tejto virtuálnej meny prepočítať na účely deklarovania zdaniteľného príjmu.

Ministerstvo financií sa pre TREND.sk ešte minulý mesiac vyjadrilo, že doplnenie zákona o definíciu bitcoinu nechystá, pretože sa spolieha na rozhodnutie Bruselu. Čaká navyše na detailnejšiu analýzu so zameraním sa na špecifické aspekty virtuálnych mien, akými sú napríklad pranie špinavých peňazí alebo ochrana spotrebiteľa.

Niekoľko firiem (napríklad Partymaker či Yogiway), ktoré na Slovensku akceptujú bitcoiny, preto z daňového hľadiska príjem z bitcoinoch v účtovníctve konvertujú na eurá, čim sa vyhnú zbytočným problémom.

„Virtuálnu menu „bitcoins“ možno považovať za iný platobný prostriedok  nahrádzajúci hotovosť, a preto platbu prijatú takouto virtuálnou menou je potrebné evidovať v elektronickej registračnej pokladnici,“ povedala hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková (doplnené 9. októbra o 14,00). 

Z. Harvey upozorňuje, aby sa každý záujemca o automat na bitcoiny vopred poradil s právnikom, aby mal istotu, že existencia automatov nebude v rozpore so lokálnymi zákonmi. Napríklad firma sa prispôsobila regulácií v Spojených štátoch a od Američanov požaduje, aby vyplnila due diligence dotazník.

Záujemca v ňom musí zodpovedať na otázky, či niekedy spáchal trestný čin alebo bol zapletený do podvodných aktivít. Otázky sa týkajú aj predošlého biznis, napríklad či podnikateľ už vyhlásil bankrot alebo jeho firma bola predmetom konkurzného konania.

Automat aj na vydanie hotovosti

Kým automat od firmy Lamassu len prijíma hotovosť a konvertuje ju na bitcoiny, existujú už aj automaty, ktoré zvládajú opačnú službu - z bitcoinov vydávajú bankovky. Ide napríklad o RoboCoin, ktorý chce konkurovať automatu BitcoinATM. Ten bol verejností predstavený v máji tohto roku.

RoboCoin zostrojili dvaja bratia Mark a John Russell z Las Vegas a jeho cena je 20-tisíc dolárov. Je robustnejší a jeho veľkosť sa podobá skutočnému bankomatu. Požívateľ na prihlásenie nepotrebuje login, ale biometrický odtlačok ruky na displeji bankomatu. RoboCoin spustil predobjednávky koncom augusta a medzi záujemcami sa vyskytli napríklad kupcovia z Prahy či africkej Kene.