V súčasnosti je CTO a cofounderom spoločnosti SatoshiLabs, ktorá sa venuje viacerým projektom, spojených s bitcoinom a kryptomenami vôbec. Jedným z nich je hardvérová bitcoinová peňaženka s príznačným názvom Trezor.
Pavol je uznávaný odborník na kryptografiu a tiež aktivistom v ochrane súkromia. V piatok 1. decembra vystúpi na konferencii FutureNow, ktorá patrí do balíka podujatí okolo tradičnej súťaže StartupAwards.
Používate osobne bitcoiny alebo iné kryptomeny?
Z kryptomien používam iba bitcoin. Kedysi som s nimi obchodoval, ale až tak dobre mi to nešlo. Pravdepodobne nie som dobrý obchodník, preto s nimi už dnes neobchodujem. Používam ich na platenie na internete, ak je to možné. Naposledy som si takto kúpil gramofón z Alzy a letenku do Rigy od airBalticu.
Jedným z vašich projektov je Coinmap, online sprievodca firmami, obchodmi, poskytovateľmi služieb či reštauráciami, ktoré akceptujú platby bitcoinmi. Zatiaľ sa zdá, a nielen na Coinmape, že takýchto podnikov, zvlášť v Česku a na Slovensku, je pomerne málo. Je to tým, že bitcoin nepoznajú, neveria mu alebo si myslia, že ich zákazníci ho nebudú používať?
Nemyslím si, že takýchto podnikov je v Česku a na Slovensku málo v porovnaní so zvyškom sveta. Bitcoin je zaujímavý tým, že poplatok sa nepočíta z veľkosti prenášanej sumy, ale z veľkosti prenášaných dát.
Preto sa v posledných rokoch stal pomerne nepraktický na malé platby, napríklad v kaviarňach, kde bol kedysi taký populárny – kvôli vyšším poplatkom za transakcie. Na nákupy, ako je ten v Alze, je stále dosť použiteľný.
Veľa ľudí si myslí, že bitcoin prináša rýchle a lacné platby, ale to nie je pravda. Chybu trochu urobila samotná komunita, ktorá ho takto prezentovala ostatným. Hlavnou výhodou bitcoinu je, že je necenzurovateľný a platby ním sú nevratné.
Veľa ľudí si myslí, že bitcoin prináša rýchle a lacné platby, ale to nie je pravda
Mnoho ľudí nevníma bitcoin ako menu na obchodovanie a nákupy, ale berie ho ako investičnú príležitosť, podobne ako akcie. Svedčí o tom aj rast hodnoty bitcoinu z tisíc dolárov na začiatku tohto roka na takmer 11-tisíc dolárov koncom novembra. Nie je tento vývoj na škodu bitcoinu a jeho rozšírenia? Vysoká cena je predsa bariérou, aby ho začali ľudia využívať.
Nemyslím si, že vysoká cena je bariéra k používaniu. Bitcoin je deliteľný na osem desatinných miest. Takže si pokojne môžete kúpiť trebárs tisícinu bitcoinu. Môžeme sa baviť o nejakej psychologickej bariére, ale to potom nie je problém bitcoinu, ale ľudí, ktorí ho (ne)chcú používať.
Vďaka čomu by sa podľa vás mohol bitcoin ešte viac rozšíriť?
Ako som spomenul, Bitcoin momentálne nie je veľmi vhodný na retailové platby, pretože transakcie môžu byť pomalšie alebo drahšie ako napríklad u platobných kariet.
V budúcom roku však uvidíme nástup takzvaných second layer solutions. Jedným z nich je Lightning, čo je spôsob, ako bitcoin odľahčiť od obrovského množstva malých platieb tým, že tieto platby budú agregované do menšieho množstva väčších.
Funguje to podobne ako clearing bánk a kartových spoločností, ktoré si na konci dňa iba vymenia agregované platby a neriešia medzi sebou jednotlivé platby.
Bitcoin má viacero konkurentov – altcoiny ako Litecoin či Ethereum. Prečo vôbec vznikajú?
Z rôznych dôvodov. Väčšina z nich sú, bohužiaľ,
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?