Východní vývojári využívajú inú taktiku. Nové diely v sérii určite prídu, oznamujú ich relatívne neskoro (sú na 70-80 percent hotové), do vydania ostáva pár mesiacov, no nedržia si striktné týždne v kalendári.

Zaujímavé je, že hoci Japonci vydajú nové pokračovanie hocikedy (január, apríl, november), očakávané predaje dosiahnu. Neboja sa tvoriť a držať si relatívne vysoký štandard. Občas istú líniu ukončia (napríklad Yakuza 6), ale väčšinou už je náročné zistiť, koľký diel v sérii hráte. Paradoxne, neraz môžete do série naskočiť okamžite...

Atelier Lydie & Suelle (PS4, Switch, PC)

O čo ide? Neuveriteľný devätnásty diel série Atelier, ktorá vychádza už 20 rokov. Pôvodne patrila na Sony platformy, občas si odskočila aj k Nintendu. Dejovo hra nasleduje dvojičky, ktoré pomáhajú otcovi udržať magický ateliér, ktorý je na pokraji krachu.

Starostlivá a excentrická nátura dievčat sa výborne spája a počas putovania nájdu magické obrazy, ktoré v skutočnosti skrývajú samostatné svety, ktoré sa dajú ďalej objavovať. Obrazy sú hlavným obohatením série, vďaka ktorému môžu autori miešať rôzne prvky ako Halloween či iné chuťovky. Skákanie naprieč svetmi sčasti pripomína Kingdom Hearts.

Ako sa to hrá? Ako tradičná JRPG, kde sa veľký dôraz kladie na dlhočizné dialógy, putovanie postáv i súbojový systém. Vo svete primárne nehľadáte poklady, ale ingrediencie pre vytváranie čoraz lepších predmetov. Vďaka nim možno prosperovať v obchode a mať lepšie vlastnosti pre súboje. Titulné obrazy a rozličné svety ukrývajú tie najlepšie predmety, len nie je ľahké sa do nich dostať a obstáť v nich. Boj prebieha na ťahy, pričom v akcii je až šesť postáv naraz: tri aktívne vpredu, tri podporné vzadu.

Čo je silná stránka? Najväčšou časťou hry je tvorba predmetov. Potrebuje mať všetky veci, nájsť recept (občas najťažšia úloha) a pustiť sa do syntézy, ktorá nemusí vždy vyjsť, výsledkom sú rôzne predmety. Každý má iný efekt – niektoré si chcete nechať, iné speňažiť. Ekosystém je vyvážený: predmety, cesta k nim, po svete rozhádzané recepty i úlohy vyžadujúce zvýšiť svoj level alchýmie na ďalší postup.

Atelier Lydie & Suelle vyšiel paralelne na viaceré platformy, Switch má výhodu prenositeľnosti a máte možnosť hocikedy hru zastaviť. Grafika je solídna a Switch ju utiahne, PS4 a PC majú vyššie rozlíšenie.

Naruto: Ultimate Ninja Storm Trilogy (Switch)

O čo ide? 15-ročná séria o odhodlanom bojovníkovi menom Naruto, ktorého príbehy vyšli v podobe mangy i animé. Naruto Ultimate Storm umožní hráčom prežiť vrcholné časti deja v hrateľnej verzii, má výborný strih sekvencií a táto kolekcia spája tri hry v jednej, čím ponúka desiatky hodín príbehu. Naraz môžete vstrebať stovky zošitov a mať prehľad o kultovej japonskej sérii.

Ako sa to hrá? Vo veľkej miere ako príbehová bojovka. Robustný systém núka hráčom v rôznych 3D prostrediach nielen rýchle pohyby a základné údery, ale najmä premyslené kombá s ničivou silou. Tie sa učíte postupne, rovnako aj tzv. ultimátne jutsu ťahy (superúdery). Tie sú graficky vynikajúco podané – vytvárate svoje klony, obrovské verzie alebo megazbrane. Bojujete 1 na 1 alebo aj v tímoch ninjov po troch.

Ovládanie sa učíte postupne: jedno tlačidlo na útok, druhé na obranu, tretie na zbraň (shuriken) či štvrté na bonus a dočasný efekt. Jutsu ťahy sa nedajú použiť ľubovoľne, ale po naplnení ukazovateľa. A to najdôležitejšie – raster bojovníkov sa rozširuje, v jednotke ich je 25, v trojke až 80. Ideálne je hrať postupne, v hrách sa obohatila aj paletov predmetov, bonusov a efektov.

Switch verzia ponúka nielen tradičnú prenositeľnosť, ale zdatne zvláda vysoké grafické nároky. Paleta efektov býva veľmi široká, na obrazovke sa odohrávajú mnohé súboje súčasne, rozlíšenie 540p stačí a rýchlosť udržiava všetky tri hry vo vysokom tempe i kvalite. Pozor na väčšiu veľkosť (18 GB), no inak je to ideálna bojovka na cesty, akých bolo na minulých systémoch (3DS, Vita) pomenej.

Megadimension Neptunia VIIR (PS4)

O čo ide? Roky vyvíjaná séria je v skutočnosti čiastočnou paródiou na svet videohier a konzol. Postavy stelesňujú nielen herné systémy ako PlayStation, Wii a Xbox, ale aj japonské archetypy.

Autori neustále vylepšujú existujúce mechanizmy, nižšie kvality z minulosti chcú alternovať lepším i ľahším prístupom, aj sa priblížiť nielen hard-core fanúšikom, ale čoraz väčšiemu publiku. Žánrové JRPG o konzolách na konzolách pre konzolistov skúšajú aj nové technológie ako najnovšie VR.

Ako sa to hrá? V jadre ako tradičná JRPG. Má príbeh o hrdinkách v alternatívnej dimenzii, kde čelia apokalypse. Objavovanie bizarných častí sveta, ťahové súboje v arénach, kde riešite pohyb a schopnosti postáv. Kľúčové je práve postavenie (neschytáte toľko úderov, naopak, lepšie zraníte iných) a spájanie postáv pre špeciálne údery.

Základné útoky, špeciálne a kombá sa spolu s pozíciou vyplatí kombinovať. Čiastočne sa znížila obtiažnosť vďaka ozdravovaniu medzi súbojmi i automatickému ukladaniu hry. Dej je zvláštny, aj nepriatelia i prostredia, hrdinky neustále búrajú štvrtú stenu a prihovárajú sa hráčom.

Je tu istá miera odkazov na iné hry, čím vzniká zamotaný kolotoč pre videoherných fanúšikov – kto pozná predlohu, ľahko odčíta aj paródiu ako prvky zo Super Mario Bros. či súboje s bossmi ako z iných hier. Čím viac JRPG máte odohrané, tým viac sa budete baviť. No hra je prístupná aj nováčikom.

VR bonusy: Neptunia VIIR môže byť prvá JPRG vo VR, no autori napokon vo virtuálnej realite uviedli iba vybrané scény. Hra vás vyzve, aby ste si nasadili PS VR helmu (ak ju nemáte, sledujete ich bez nej) a ľahko interaktívne scény potešia najmä fanúšikom, lebo majú pocit, že sedia s hrdinkami v jednej izbe či priestore. Scény sú dostatočne odľahčené, zaujímavo rozvíjajú charaktery postáv, no VR sa využilo skôr ako bonus, nie zásadný prístup.

Najväčším pozitívom hry je, že po všetkých nových častiach a remakoch našli autori dobrý balans, aby sprístupnili sériu nováčikom, vylepšili súbojové systémy i rozprávanie – hodnotenia išli citeľne nahor. A hoci názov láka na VR jednohubku, v jadre ostala prepracovaná JRPG.