Pojem ultrabook zaviedol Intel, keď vďaka miniaturizácii procesorov a ďalších súčiastok mohli výrobcovia notebookov natlačiť všetko do tela s hrúbkou dvoch centimetrov (a menšou). Prvenstvo si už vlani zaručil Apple so svojim MacBookom Air. Asus Zenbook sa porovnaniam s Airom nevyhne, no aj tak má osobnosť a charizmu. Po výkonnostnej stránke dokonca jablkového rivala predbieha. Samozrejme, žiaden notebook nie je bez chýb, no pri Zenbooku sa hľadali ťažšie.

Pôsobivá žiletka

Dizajn je jeden z hlavných benefitov, z ktorých bude Zenbook v boji s ostatnými ultrabookmi i „obyčajnými“ notebookmi ťažiť. Pravda, na prvý rýchly pohľad sa dosť podobá na MacBook Air, najmä použitím kovu a veľmi tenkým telom s bočným prierezom v tvare kvapky. No po niekoľkých ďalších okamihoch si pozorovateľ na Zenbooku všimne viacero znakov, ktoré ho od applovskej mašiny odlíšia.

Už samo balenie je elegantné: škatuľa je „ultraširokouhlá“, pretože Asus aj tú chcel spraviť tenkú. Kabeláž sa tak nachádza vedľa notebooku a nie pod ním, ako je zvykom. Výrobca znova pribalil niečo navyše: tentoraz vcelku elegantné puzdro s magnetickým zapínaním.

Okrem manuálov je v balení ešte dvojica redukcií. Do tenkého tela sa nevošiel ethernetový konektor, takže pre drôtové pripojenie do internetu treba použiť USB redukciu. Druhá redukcia má zasa na jednom konci min VGA koncovku, ktorá sa zapája do ultrabooku, a na druhom klasické VGA pre pripojenie monitora.

Asus Zenbook UX31: Keď menej je viac

Z ultra filozofie nevybočuje ani adaptér. Takisto má minimalistické rozmery (šesť krát šesť krát tri centimetre) ako aj hmotnosť (160 gramov). Možno drobnosť, ale majitelia starších notebookov vedia, aké nepraktické vedia byť niektoré gigantické adaptéry.

Samotný Zenbook dostal do vienka podobný wow efekt ako MacBook Air. Zaujal každého, kto sa s ním dostal do kontaktu. Komplet celé šasi je zo šedého kovu. Vrchný kryt je trochu tmavší a vybrúsený do kruhov, v centre ktorých sa nachádza logo výrobcu. V kombinácii s rozmermi tak vytvára naozaj dizajnérsky prepracované zariadenie.

Oficiálne rozmery hovoria o hrúbke od troch do deviatich milimetrov. Trochu v tom cítiť marketing, lebo tri milimetre má dizajnovo zbrúsená predná časť. No túto fintu používajú aj ďalší výrobcovia, vrátane Applu. Na druhej strane, deväť milimetrov je naozaj maximálna hrúbka notebooku. A to je zatiaľ rekord.

Hmotnosť 1 300 gramov je štandard a na to, že v podstate ide o 13–palcovú oceľovú tabuľku, je to dobrý výsledok. Samozrejme, ideálne by bolo stlačiť hmotnosť pod jeden kilogram.

V štyroch z piatich

Napriek malému telu má Zenbook dostatočný výpočet konektorov. Na ľavú stranu konštruktéri umiestnili jeden USB 2.0, výstup na slúchadlá a čítačka pamäťových kariet. Na opačnú stranu dali jeden USB 3.0, mini VGA a mini HDMI konektor, napájací konektor a malú stavovú LED diódu.

Asus Zenbook UX31: Keď menej je viac

Malým nedostatkom, na ktorý sme narazili, je trochu problémové otváranie veka notebooku. Na jeho uchytenie slúži len milimeter hrubý výčnelok a kvôli nízkej hmotnosti sa musia pri otváraní Zenbooku použiť obe ruky. Inak by sa dvíhal celý.

Po otvorení sa ukáže rozmerný touchpad s funkciami multitouch a jednoduchá klávesnica. Klávesy sú od seba dostatočne vzdialené, no ich zdvih alebo citlivosť nie je úplne uspokojivá. Stávalo sa, že ani po evidentnom stlačení sa znak či písmeno na displeji neobjavilo. Citlivosť touchpadu tiež nebola konzistentná. Prstami sa dokážu stránky rolovať, obrázky zväčšovať či otáčať – no funguje to tak v štyroch z piatich pokusov.

Zvuk, ktorý zabezpečujú stereoreproduktory umiestnené v kĺbe ultrabooku, je ďalším benefitom Zenbooku. Asus aj pri tomto modeli použil reproduktory s technológiou Bang & Olufsen ICEpower. Na takého drobca je zvuk naozaj hutný, presný a dostatočne výkonný, aby ozvučil malú miestnosť. Skresľovanie bolo minimálne a aj to len pri maximálnej hlasitosti. Podobne aj výstup cez slúchadla je subjektívne o kus kvalitnejší, než u ostatných notebookov.

Pri pár milimetrovom tele by človek čakal, že muselo dôjsť aspoň k nejakým hardvérovým kompromisom. Nestalo sa. LED displej s 13,3-palcovou uhlopriečkou má nadštandardné rozlíšenie 1 600 x 900 bodov. To sa zvyčajne nájde len na biznisových modeloch od Dellu či Sony a aj to často len za príplatok.

Asus Zenbook UX31: Keď menej je viac

Čo sa týka procesora, pri Zenbooku je na výber Intel Core i5 alebo i7, ku ktorým prislúchajú štyri gigabajty operačnej pamäte. Spolu so 128- alebo 256-gigabajtovým SSD diskom podáva Zenbook veľmi dobré výkonnostné výsledky. Nemali sme problém s prehrávaním full HD videa, hoci integrovaná grafická karta na najnovšie 3D hry v plnom rozlíšení, samozrejme, nestačí.

Pozitívne hodnotíme mierne nadštandardnú výdrž batérie. Pri klasickom používaní so zapnutým Wi-Fi sme sa dostali na päť a štvrť hodiny. Pri plnom výkone a jase displeja to Zenbook takmer dotiahol na štyri hodiny. 

Asus Zenbook UX31: Keď menej je viac

Výrobca tvrdí, že v pohotovostnom režime vydrží notebook dva týždne a zo spánku prebudí sa po dvoch sekundách. Prvý fakt sme vzhľadom na dĺžku testu nemohli otestovať, no prebudenie po dvoch sekundách funguje spoľahlivo. Pri rozrobenej práci stačí notebook zavrieť, po víkende otvoriť a takmer okamžite pokračovať.

Cena Zenbooku je, samozrejme, trochu prémiovejšia. Model s procesorom Core i7 a 256-gigovým SSD diskom stojí zhruba 1 150 eur. Za takú výbavu v rekordne tenkom tele to však považujeme za prijateľnú sumu.

Záverečné hodnotenie: Dizajnéri Asusu si zaslúžia pochvalu. Tak ako aj zvukový výstup a nadštandardný displej. Výkonu má ultabook dosť a poteší aj výdrž batérie. Kde by konštruktéri mali ešte zapracovať, je klávesnica a touchpad.

Asus Zenbook v kocke

+

dizajn a hrúbka

+

rozlíšenie displeja

+

zvukový výstup

+

okamžité prebudenie z režimu spánku

klávesnica a touchpad

Zariadenie zapožičal Asus.

Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:

Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.

Foto na titulke a v článku - Asus