Na trhu je už viacero modelov s touto konštrukciou. Flip sa radí do zlatej strednej triedy. Presnejšie povedané, možnosti konfigurácie sa rozprestierajú od pokročilého kancelárskeho notebooku až po výkonnú mašinu pre náročných. Zodpovedá tomu aj cenové rozpätie od približne 600 do 1 300 eur. Testovací model mal procesor Intel Core m3-6Y30, osem gigabajtov operačnej pamäte a 256 GB SSD disk. Táto zostava stojí okolo deväť stovák.

Asus ZenBook Flip UX360: krátky test kovového a tichého laptopu

Tri pozície ZenBooku Flip, štvrtý je tabletový režim Zdroj: Asus

Po vybalení musíme konštatovať, že Asus má stále vkus aj na balenie. Ich ultrabooky sú vo vkusnej škatuli, pribalené je puzdro a okrem nabíjačky aj potrebné redukcie. ZenBook kvôli hrúbke nemá všetky konektory, ktoré by mohol zákazník potrebovať. Dá sa povedať, že Flip je trinástkový ultrabook. Má 13,3-palcovú uhlopriečku displeja, jeho hrúbka je jemne nad 13 milimetrov a hmotnosť trinásť stovák gramov. Hrúbku by sme vzhľadom na konštrukciu a nutnosť neštandardných pántov akceptovali. Ale o pár gramov menej by sme prijali s nadšením. Takto sa radí medzi bežný hmotnostný priemer.

Asus ZenBook Flip UX360: krátky test kovového a tichého laptopu

Zdroj: Asus

Konštrukciu a dizajn však môžeme bez zaváhania pochváliť. Jednoliate kovové telo so zaoblenými hranami sa dobre otvára aj nosí a je cítiť, že zvládne aj tvrdšie zaobchádzanie. Radšej sme sa o tom však nepresviedčali. Kryt displeja je hutný a neohýba sa, podobne ani spodná časť s klávesnicou. Hoci tam v strede už jemnú flexibilitu badať. Najviac namáhaná časť – pánty, sú kovové a počas používania vyzerali, že prežijú pár rokov vyklápania a sklápania displeja doslova „naruby“.

Flip ešte nenabehol na vlnu ignorovania konektorov. Na ľavej hrane je okrem hlavného vypínača a tlačidiel na zmenu hlasitosti aj čítačka SD kariet a klasický USB konektor. Na opačnej strane je ešte druhý, pri ňom aj USB–C a micro HDMI. A dokonca nechýba ani 3,5 mm jack. V balení sme našli redukciu z micro HDMI na klasické HDMI a druhú z USB na ethernetový konektor. Takže plnohodnotná výbava a nič nám nechýbalo, hoci sme Flip používali s monitorom, ethernetovým pripojením na internet a aj s veľkou klávesnicou a myšou. Jediná obava je, že pre rozmery je hrúbka šasi nad USB a čítačkou kariet úplne minimálna a môže časom dôjsť k ohnutiu.

Asus ZenBook Flip UX360: krátky test kovového a tichého laptopu

Zdroj: Asus

Naopak, displej žiadne obavy nevyvolal. Asus použil typ IPS, čo v tomto prípade je priam nutnosť. Pretože táto technológia má omnoho lepšie pozorovacie uhly ako bežný TN displej. A Flip sa veru používal vo všakovakých uhloch. Dobre si poradil aj s farbami a kontrastom. Pripomienku máme len k rozlíšeniu. Áno, QHD je vizuálny zážitok a na fotografie ako stvorený. Ak ale máme používať notebook aj na všetky ostatné záležitosti, full HD by bolo pri takejto uhlopriečke stále plne dostačujúce. A ušetrilo by to nejakú tú hodinku výdrže batérie. ZenBook Flip je však dostupný aj vo full HD vyhotovení.

Klávesnica patrí k tomu lepšiemu, čo sme na ultrabookoch skúšali. Dostatočné rozstupy kláves aj vhodný zdvih. Veľmi potešil dvojriadkový enter. Čo nás však nemilo prekvapilo, bola absencia podsvietenia. Brali sme to ako štandard už aj v strednej triede. Je to síce drobnosť, ale sem-tam nastane situácia, keď to zdvojnásobí efektivitu práce. Hodila by sa aj čítačka odtlačkov prstov, hoci je to zatiaľ výsada drahších modelov. Touchpad je klikateľný, rozmerný a citlivý. Aspoň na pomery Windows laptopov.

ZenBook Flip nájdete v obchodoch vo viacerých konfiguráciách, a preto si komponenty, a tým pádom výkon každý môže zvoliť podľa gusta. Testovaný model s Intel Core m-6Y30 a ôsmimi gigabajtmi operačnej pamäte je dobrý základ aj na náročnejšiu prácu. Výkonu pomáha aj SSD disk, tu s kapacitou 256 GB. Žiadne trhanie asfaltu sa nekoná, ale pri kancelárskej práci, pozeraní videí a úprave fotografií sme nezaznamenali nijaké spomalenia. Skôr sme uvítali pasívne chladenie, takže prácu nerušili žiadne zvuky z útrob notebooku. Našťastie sa to neprejavilo na zvýšenej teplote. Ani po troch hodinách prehrávania videa a surfovania sa teplota nedostala na úroveň, aby bolo nepríjemné mať notebook na kolenách.

Testovaná konfigurácia mala slušnú výdrž, hoci na celý pracovný deň (8 hodín) to neutiahla. V priemere vydržal ZenBook Flip na jedno nabitie šesť až sedem hodín.

Asus ZenBook Flip UX360: krátky test kovového a tichého laptopu

Zdroj: Asus

Záverečné hodnotenie: Na pár dní sme služobný laptop vymenili za ZenBook Flip a neprišli sme na zásadný dôvod, prečo by objektívne nemal niekomu vyhovovať. Lenže dôležitejšie sú objektívne potreby každého používateľa. Možno sa niekomu nebude pozdávať zaoblený dizajn, inému bude výsostne prekážať nepodsvietená klávesnica a ďalší by si zvolil inú konfiguráciu. Následne by sme sa bavili o iných cenách. Testovací kus stojí okolo 900 eur. Ale ZenBook Flip zoženiete už od približne 650 eur a ak je to potrebné, dá sa zvoliť aj model s "nabúchaným" výkonom za 1 300 eur.

Asus ZenBook Flip:

+ dizajn kovovej konštrukcie

+ displej

+ pasívne chladenie

- bez podsvietenia klávesnice