Konverziu zabezpečuje mechanizmus dvoch západiek. Stlačením pomerne výrazného tlačidla uprostred stredového kĺbu sa displejová časť uvoľní – jej trošku silnejším zatlačením zasa západky zacvaknú. Je to jednoduché a rýchle. Otázka je, koľko uvoľnení a zacvaknutí tento umelohmotný mechanizmus fyzicky vydrží.

Stredový kĺb má ešte jednu funkcionalitu. V netbookovom móde po otvorení krytu mierne zdvihne hornú časť klávesnice, čo zlepšuje ergonómiu. Netbook sa pod váhou displeja neprevracia dozadu, čo býva problém niektorých podobných zariadení. Iná vec je, že už pri miernom tlaku dlaňami sa posúva od používateľa, lebo dve zo štyroch protišmykových nožičiek sú zdvihnuté vo vzduchu.

Tranformer Book má dotykový IPS displej s uhlopriečkou 10,1 palca. V landscape móde má šírku niečo cez 22 centimetrov. To poskytuje solídny priestor na prácu aj zábavu (písanie textov, surfovanie po webe, pozeranie filmov). Hoci má „len“ HD rozlíšenie.

Farby a pozorovacie uhly sú v poriadku, no viditeľnosť na priamom svetle (slnku) je skôr slabšia. Aj preto, že na displeji vtedy vyniknú odtlačky prstov, pre ktoré je jeho povrch magnetom. Citlivosť displeja na dotyky je primeraná: pri ovládaní programov, surfovaní, pri hraní hier. Veľmi občasné problémy možno sčasti pripísať aj na margo osmičkového Windowsu.

Asus Transformer Book: Aj tablet, aj netbook. Aj Windows

Asus Transformer Book T100T Zdroj: Asus

Klávesnica Transformera Book zodpovedá veľkosti zariadenia. Klávesy sú skôr menšie, takže rozmernejšie prsty s nimi môžu mať problém (respektíve si vyžadujú viac cviku). Viac prekáža, že používateľ pri písaní často zavadí do touchpadu, čo vyvolá akciu, ktorú naozaj nepotrebuje: napríklad presun kurzora alebo prechod do dlaždicového režimu Windowsu 8.

Pokiaľ ide o konektivitu, na klávesnicovej časti sa nachádza len trojkové USB (štandardnej veľkosti). Displejová časť je bohatšia: micro USB (cez ktoré sa aj nabíja), mini HDMI, slot pre micro SD kartu a slot pre slúchadlá.

Na displejovej časti chýba klasické hlavné Windows tlačidlo s ikonkou, ako sú na to ľudia zvyknutí z iných tabletov a smartfónov. Zaiste z priestorových dôvodov, Asus istotne nepredpokladá, že by sa cieľová skupina pre tento jeho produkt hanbila za to, že používa Windows... Hlavné tlačidlo sa nachádza na ľavej hrane displeja, kde susedí s dvojtlačidlom na ovládanie hlasitosti. Je to netradičné, spočiatku možno až rušivé, ale dá sa na to zvyknúť.

Tlačidlo zapínania sa nachádza na hornej hranie displeja. Tento triviálny prvok stojí za spomenutie najmä preto, že pre zapnutie zariadenia ho treba držať podstatne dlhšie, ako to býva zvykom (toto je špecialita všetkých asusovských prístrojov). Navyše, pri testovanom Booku bolo stlačiť gombík v určitom mieste, lebo inak ostal tmavý aj po dvoch minútach...

Z hľadiska komfortu pri prenášaní je Transformer Book v poriadku, hmotnostne aj rozmerovo. Hoci v tabletovom režime už 544 gramov pri držaní v jednej ruke cítiť (WiFi model iPadu Retina má 469 gramov). Šasi je plastové a – zrejme – veľmi odolné voči nápadom a nárazom nebude.

Prenosnosť Transformeru závisí, samozrejme, aj o výkonu batérie. Podľa papierov výrobcu by mala na jedno nabitie vydržať 11 hodín. Zrejme pri veľmi ideálnych podmienkach, v teste pri zapnutej WiFi vydržal zhruba polovicu. Výhodou je, že batéria je umiestnená v displejovej časti, takže v netbookovom móde nezohrieva stehná.

Asus Transformer Book: Aj tablet, aj netbook. Aj Windows

Asus Transformer Book T100T Zdroj: Asus

Hardvérové jadro Transformeru Book – štvorjadrový procesor Intel Atom (Z3740 Bay Trail) s dvoma gigami pamäte – bude pravdepodobne postačovať na všetko, na čo toto zariadenie bude zrejme slúžiť.

Je tiež možné, že používateľ starších pécečkových mašiniek si všimne aj zlepšenie v oblasti plynulosti a rýchlosti. Bay Trail by mal podľa Intelu výkon aplikácií oproti predchádzajúcej generácii procesorov zvýšiť na dvojnásobok, výkon grafiky dokonca na trojnásobok.

Storage je limitovaný (32, respektíve 64 GB), preto ten slot pre micro SD kartu. Transformer príde k používateľovi už s updatovaným Windowsom vo verzii 8.1 a balíkom Office 2013 Home & Student. Osmičky sú kapitola sama o sebe: jednoducho musí človeku sadnúť...

Nielen výbavou je Transformer Book T100T určený do rúk študenta: v slovenských e-shopoch sa predáva v cenách okolo 350 eur. Na porovnanie, windowsový konvertibilec Lenovo Miix s porovnateľnou hardvérovou výbavou, hoci s dvojnásobným interným storageom štartuje na piatich stovkách.

Záverečné hodnotenie

Transformer Book T100 sa hodí pre človeka, ktorému nestačí klasický tablet, lebo napríklad potrebuje tvoriť texty. Ak teda nechce, alebo kvôli limitovanému rozpočtu nemôže, investovať do ultrabooku.

Plusy:  

  • IPS displej
  • procesor generácie Bay Trail
  • podpora SD kariet
  • batéria nezohrieva stehná nôh
  • cena 

Mínusy:  

  • len HD rozlíšenie displeja
  • povrch displeja magnetom na odtlačky
  • chýba typické hlavné Windows tlačidlo
  • komplikované zapínanie zariadenia

Zariadenie zapožičal Intel.

Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:

Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.