Inžinieri z technologických firiem sa radi zabávajú myšlienkou, ako prepojiť tablet s mobilom a synchronizovať aplikácie a dáta. Napríklad Apple to pri iPhone a iPade rieši cez online pripojenie, vzdialený server a službu iCloud. Asus na to šiel inak: Keď smartfón a tablet obsahujú v podstate rovnaké hardvérové komponenty, prečo by ich nemohli zdieľať? A tak vymysleli PadFone. Zvláštne kombo, pri ktorom sa mobil vkladá do „prázdnej“ tabletovej schránky.

Z istého pohľadu je mobilová časť tohto komba zaujímavá aj sama osebe. Padfone je jeden z prvých smartfónov Asusu a úplne prvý s Androidom (vo verzii 4.0 Ice Cream Sandwich). A celkom sa mu vydaril. S kovovou obrubou na bokoch pôsobí elegantne a ani zadná strana z vrúbkovaného plastu nevyzerá lacno. Kryt sa odklápa po celej ploche, skrýva sa pod ním slot pre SIM kartu (klasickú, nie micro), micro SD kartu, ako aj vymeniteľná batéria. Napriek tomu je konštrukcia pevná, bez sklonov k vŕzganiu.

Asus Padfone: Transformer na druhú

So 130 gramami patrí Padfone do strednej hmotnostnej triedy, ale vo vrecku sa nosí pomerne pohodlne. Aj preto, že dizajnéri ustrážili jeho hrúbku (9,2 mm). Ergonómia je solídna: praváci môžu palcom kontrolovať nielen dianie na displeji, ale aj úroveň hlasitosti, ktorého ovládanie je na pravej strane. Obstojný je aj obraz na Super Amoled displeji, hoci pri uhlopriečke 4,3 palca majú konkurenčné high-endové mobily už aj lepšie rozlíšenie ako 960 x 540 bodov.

Výkonovo je na tom Padfone dobre, no treba si uvedomiť, že dvojjadrový 1,5-gigahertzový Snapgragon S4, gigabajt operačnej pamäte a grafický akcelerátor slúžia ako výpočtové jadro aj pre tabletovú časť komba, Padfone Station. Na väčšinu aplikácií aj na stredne náročné hry to stačí, hoci high-endové tablety už dostávajú štyri jadrá. Naopak, smartfónový tablet „vedie“ vo fotovýbave – lebo s mobilom zdieľa aj osemmegapixlovú kameru s LED bleskom.

Tabletová schránka dizajnovo nijako neoslňuje, ale dielensky nie je spracovaná zle. Konštrukcia je pevná, kovová obruba opäť vyvažuje kompaktnosť plastovej zadnej strany. Jediným slabším miestom sa zdajú dvierka, za ktoré sa vkladá smartfón. Dvierka sú spojené s klapkou, ktorá pri otvorení do 90-stupňového uhla vytlačí smartfón z dokovacej pozície. S tlakom na dvierka to netreba prehnať, lebo inak nemusia odolať mechanickému poškodeniu. (V čerstvo ohlásenej druhej generácii Padfonu už dvierka nie sú.)

Asus Padfone: Transformer na druhú

Po zasunutí smartfónu do tabletovej schránky (treba zatlačiť až na doraz) prichádza hlavné kúzlo. Do dvoch-troch sekúnd sa na desaťpalcovom displeji rozžiari aplikácia, ktorá práve bežala na mobile, pričom obraz sa automaticky bez skreslenia prispôsobí väčšiemu rozlíšeniu (1 280 x 720 bodov). Funguje to aj opačne. Výnimkou je základná obrazovka, ktorá má iné rozloženie ikon či polohu notifikačnej lišty. Jednoducho, transformer, ako sa na Asus patrí.

Tablet má na sebe len minimum prvkov. Okrem ovládania hlasitosti a hlavného vypínača len dierku pre slúchadlá a zásuvku pre dátovonabíjací kábel. Žiadne micro HDMI, ktoré do tabletov montuje čoraz viac konkurenčných značiek (aj keď je otázka načo). Micro HDMI má Padfone, ale práve cezeň (a tiež cez micro USB) sa dokuje do tabletovej schránky.

Výhodou komba je, že smartfón sa po vložení do tabletu začne hneď nabíjať z jeho pomerne výkonnej batérie (6 600 mAh), čo predlžuje výdrž celého systému. Nevýhodou je hmotnosť: 850 gramov je dosť. Na porovnanie, iPad 2 má 600 gramov.

V kombinácii s pomerom strán displeja (16 : 9) to môže znamenať až frustrujúcu ergonómiu. So zariadením sa ťažšie manipuluje pri držaní nielen v jednej, ale aj oboma rukami. Zrejme aj preto je súčasťou balenia puzdro, ktoré poslúži aj ako podstavec a opora pre tablet.

Súčasťou balenia je tiež dotykové pero (stylus). Slúži na ovládanie tabletu a po spárovaní cez Bluetooth s mobilom aj ako bezdrôtové slúchadlo na telefonovanie. Je v ňom zabudovaný mikrofón a reproduktor. Ak teda pri práci na tablete niekto zazvoní, netreba smartfón vyberať z dockingu, stačí stlačiť tlačidlo na styluse a hovoriť. Len treba rátať s tým, že napríklad v kaviarni alebo vo vlaku to môže pritiahnuť veľavýznamné pohľady okolosediacich.

Asus Padfone: Transformer na druhú

Transformerský efekt Padfonu možno ešte zvýrazniť pripojením externej klávesnice k tabletu, ktorý sa takto zmení na plnohodnotný androidový netbook. Zároveň sa vďaka integrovanej batérii znova zvýši výdrž systému. Klávesnicu si však treba dokúpiť extra.

Cenovo sa netradičné asusovské kombo veľmi nedá s čím porovnať, lebo konkurencia takýto koncept nevyužíva. Napríklad variant model so 16 gigabajtmi pamäte sa v slovenských e-shopoch predáva od 670 eur. Klávesnica zvýši hodnotu nákupného košíka o ďalšiu stovku.

Záverečné hodnotenie: Za myšlienku smartfónovo-tabletového komba by sa isto nehanbil ani Steve Jobs. Zatiaľ Padfonu do ideálneho produktu pár vecí chýba. Bližšie sa k nemu Asus posúva v druhej generácii Padfonu.

Asus Padfone v kocke

plusy

mínusy

originálna myšlienka prepojenia smartfónu a tabletu

fádny dizajn tabletovej schránky

výkon smartfónu (výpočtové jadro, fotoaparát, konektivita)

dvierka tabletu náchylné na mechanické poškodenie

stylus ako telefónne slúchadlo, batéria tabletu dobíja smartfón

vysoká hmotnosť tabletu so zasunutým smartfónom

Zariadenie zapožičal Agem.

Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:

Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.

Foto na titulke - SITA / AP, Foto v článku - Asus