Zdá sa, že desiatka z názvu operačného systému pre desktopy a notebooky Applu nezmizne ani pri desiatych narodeninách. Ďalším vývojovým stupňom Mac OS po júlovej verzii 10.7 Lion bude edícia 10.8 Mountain Lion. Vo štvrtok (16. februára) Apple zverejnil prvú vývojársku betu. Ukazuje, akým smerom sa uberá ovládanie systému a používateľské prostredie – smerom k iPhonu a iPadu. Tento trend načal už Lion a jeho mladší brat v ňom pokračuje.

Zmeny sú zatiaľ len kozmetické, s niekoľkými novými funkciami a aplikáciami. Na pultoch by sa finálna verzia systému mala objaviť v lete. Pravda, pultami sa v tomto prípade nemyslí nablýskaný Apple Store, lebo nová verzia bude dostupná výhradne v digitálnej distribúcii.

Vylepšení síce nie je veľa, no novinky môžu aspoň čiastočne zjednodušiť alebo zrýchliť prácu aj zábavu pri používaní applovských počítačov. Pravdepodobne hlavnou z nich je Notification Center, ktorý sa prvýkrát objavil v iOS 5. Malá roleta na vrchu displeja, nie nepodobná systému notifikácií z Androidu, sa tak bude objavovať aj na laptopoch a stolových Macoch. V nich ale využije šírku displeja, nie jeho výšku, lebo notifikačná oblasť sa nachádza vpravo.

Po príchode e-mailu, správy či pripomienky kalendára sa oznamovacia bublina presunie za pravý okraj displeja. Potom stačí kliknúť na okrúhly symbol v pravom hornom rohu. Prípadne dvoma prstami potiahnuť po touchpade Macbooku doľava.

Apple ukázal ďalšiu pumu

Nová je aj služba Messages. Tá spája doterajšie iMessage z mobilných zariadení, iChatu a Facetime pod jednu strechu. Všetci majitelia applovských zariadení si tak medzi sebou môžu posielať text, obrázky, chatovať alebo komunikovať cez video.

História konverzácie sa uchováva, takže po jej začatí na iPhone sa dá pokračovať na MacBooku. Komunikovať sa dá na základe mailového kontaktu alebo aj telefónneho čísla. Všetky správy sa zobrazia v Notification Center.

Apple ukázal ďalšiu pumu

Apple si zakladá aj na silnejšej implementácii služby iCloud. Do oblakov sa zatiaľ dajú synchronizovať údaje z kontaktov, kalendára, Safari, maily, App Store a Facetime. Postupne bude môcť túto funkciu využívať aj vývojári aplikácií tretích strán.

Zálohovanie má byť veľmi intuitívne a podľa Applu má iCloud pre používateľa znamenať akoby len ďalší pevný disk. Ukladanie a načítanie dát z iCloudu je implementované aj priamo v systémovej ponuke programov.

Implementovaná bola aj možnosť jedným klikom zdieľať fotky na Flickr, video na službu Vimeo, prípadne internetový link na e-mail, správu alebo na Twitter. Táto sociálna sieť je už priamo zapracovaná do Mountain Liona.

Z mobilného iOS sa na veľké počítače dostáva aj služba Game Center, ktorá obhospodaruje herné výsledky medzi registrovanými používateľmi, možnosť porovnávať svoje výsledky či pozývať na online hranie. A hlavne sa dá hrať rovnaká hra ako na iPhone, tak aj na MacBooku.

Apple ukázal ďalšiu pumu

Pridaný bol aj bezpečnostný prvok Gatekeeper. Tento strážca filtruje programy, ktoré sa majú na počítač nainštalovať. V nastaveniach sa nastavujú tri levely jeho ochrany. Pri plnej ochrane je povolená inštalácia výhradne z App Storu od dôveryhodných vývojárov, druhý level dovolí inštalovať čokoľvek, ale len z App Storu. V tretom stupni sa Gatekeeper vypne a inštalovať možno hocičo a z akéhokoľvek zdroja.

Jablková puma má oficiálne priniesť dohromady približne sto menších aj väčších zmien a vylepšení. Registrovaní vývojári už môžu OS X (po novom už bez označenia Mac) testovať.

Apple ukázal ďalšiu pumu

Foto v článku a na titulke - Apple