„Rozprával som sa s ľuďmi, ktorí mali rozložené kĺby na rukách z práce na výrobnej linke, kde opakovali jeden pohyb státisíce krát,“ opisoval Mike Daisey v januári pre rozhlasovú reláciu This American Life podmienky v továrni, kde sa montujú iPhony. Apple, ktorého výrobky sa opierajú o imidž čistoty a dokonalosti, v posledných mesiacoch čelí stále väčšiemu tlaku pre pracovné podmienky v čínskych továrňach.
V centre kritiky sa ocitla najmä dodávateľská firma Foxconn, ktorá okrem výrobkov Applu montuje aj produkty Microsoftu, HP či Dellu. Do médií presiakli správy o tvrdých pracovných podmienkach v továrni, ktorá mala zamestnancov nútiť pracovať 14 hodín denne, svojvoľne spájať pracovné zmeny a odmietať preplácať nadčasy. Apple tvrdí, že podmienky v továrňach monitoruje a v minulosti zrušil kontrakty s niekoľkými subdodávateľmi pre nedodržiavanie pracovných podmienok. Výsledky auditov ale neboli dostupné nezávislej kontrole zvonku.
Stupňujúci sa tlak donútil Apple k tomu, aby minulý týždeň do tovární Foxconnu pustil nezávislých inšpektorov z organizácie Fair Labor Association (FLA). Tá tradične monitoruje pracovné podmienky v továrňach na výrobu oblečenia. K výrobným linkám získala prvýkrát v histórii prístup aj americká televízia ABC.
„Podobným problémom čelila v 90. rokoch spoločnosť Nike, ktorá mala veľa negatívnej publicity. A nepatrila pritom medzi najhorších. Podobne je na tom asi aj Apple,“ povedala pre ABC Ines Kaempferová z FLA.
Foxconn tiež v posledných mesiacoch výrazne zvýšil platy a čiastočne znížil pracovné vyťaženie svojich zamestnancov. Po februárovom náraste o 25 percent zarobí priemerný pracovník továrne mesačne od 200 do 300 eur. Aj napriek tvrdým pracovným podmienkam je záujem o prácu v továrňach veľký. Miestne médiá priniesli začiatkom februára zábery tisícov ľudí, ktorí v mraze čakali na pohovor po tom, ako Foxconn ohlásil, že sa chystá prijímať ďalších pracovníkov do továrne v meste Šenžen.
„Takto by mal fungovať kapitalizmus. S rozvojom krajiny rastú aj mzdy a teoreticky by sa všetci mali mať lepšie,“ citoval denník New York Times ekonóma Davida Autora pôsobiaceho na MIT.
Ilustračné foto na titulke - SITA / AP