QR kódy (Quick Response), ktoré v polovici 90. rokov vymyslela japonská firma Denso Wave (súčasť skupiny Toyota), v posledných rokoch získavajú na popularite. Výhodou oproti čiarovým (EAN) kódom je, že QR kód dokáže obsiahnuť viac informácií, napríklad až 4 300 písmen a číslic. QR kódy sú na plagátoch propagujúcich letné hudobné festivaly, či na časopisoch, kde používateľa navedú webovú stránku. Ale aj na školských vysvedčeniach, kde obsahujú údaje o známkach či vymeškaných hodinách. 

Ak chcete zistiť, čo sa za tým-ktorým QR kód skrýva, nepotrebujete špeciálnu čítačku, stačí na to mobil (alebo tablet). Aplikácií na čítanie QR kódov je v e-shopoch s mobilným softvérom viacero. Túto funkcionalitu obsahuje Google Googles, ale k dispozícii sú aj appky menších výrobcov.

Jedna z tých, ktoré majú pomerne dobré hodnotenia používateľov, je QR Reader od spoločnosti Tapmedia. Funguje jednoducho. Stačí kameru mobilu namieriť na QR kód, ktorý aplikácia v zlomku sekundy zoskenuje (len netreba veľmi mykať rukou) a zobrazí skrytý webový link alebo iný obsah.

QR Reader dokáže QR kódy nielen čítať, ale aj vytvárať. Schovať do nich možno rôzne typy informácií: text, telefónne číslo, geografickú polohu, linku na facebookový profil, youtubové video... A potom vytvorený kód poslať mejlom, či zdieľať na Facebooku, alebo Twitteri.

Appka dňa: QR Reader, čítačka QR kódov

  

Appka dňa: QR Reader, čítačka QR kódov

Zdroj: Tapmedia

apkka app store appstore 1
apkka app store appstore 1

Zdroj: Apple

  

Appka dňa: QR Reader, čítačka QR kódov

QR Reader nevie prečítať čiarové EAN kódy, na to slúži ďalšia appka (Barcode Reader), prípadne Google Googles, ktorý si poradí aj s nimi. QR Reader je k dispozícii bezplatne pre iPhone aj Android. Zopár centov si priplatí ten, kto sa chce zbaviť reklám, ale tie nie sú v tomto prípade nijako zvlášť otravné.

Na záver malý test. Prečítate tento QR kód?

Appka dňa: QR Reader, čítačka QR kódov

Foto na titulke a v článku - Apple, eTREND