Sneh už (aspoň v nižších polohách) definitívne opadol a tak vysvitlo, čo sa pod ním dlhé mesiace skrývalo. Nelegálne skládky odpadu sú teraz viac na očiach. Slovenský start-up vyvinul originálnu a praktickú aplikáciu na nahlasovanie takýchto nechcených kôp neporiadku. TrashOut vedie evidenciu nelegálnych skládok, nahlasovateľov odmeňuje a spolupracuje priamo s Ministerstvom životného prostredia SR.

Aplikácia je zatiaľ dostupná pre iOS zariadenia, no podľa informácií od vývojárov sa pracuje aj na verzii pre Android, ktorá má byť hotová približne o dva týždne. Cieľom je čo najviac znížiť počet nevzhľadných a hlavne nehygienických a nebezpečných nelegálnych skládok.

Appka funguje jednoducho. Ak pri prechádzke mestom alebo lesom nájdete hromadu odpadu, o ktorom si myslíte, že tam nemá čo robiť, stačí spustiť aplikáciu a nelegálnu skládku pár kliknutiami nahlásiť. GPS modul telefónu sprostredkuje presnú polohu skládky, pričom používateľ ešte cez prehľadné menu označí jej približnú veľkosť a zloženie odpadu. Prípadne môže urobiť aj fotografiu smetí.

Prevádzkovateľ TrashOutu (rovnomenná firma) potom upozornenie na nelegálnu skládku spracuje, vyhodnotí jej relevantnosť a odošle podnet na Inšpekciu životného prostredia, ktoré následne kontaktuje lokálne úrady alebo organizácie, prípadne majiteľa pozemku, aby sa postarali o jej likvidáciu.

 

Appka dňa: Mobilom proti čiernym skládkam

         

Appka dňa: Mobilom proti čiernym skládkam

         

Appka dňa: Mobilom proti čiernym skládkam

Nahlasovanie môže byť anonymné, ale po zaregistrovaní profilu aplikácia odmeňuje používateľa virtuálnymi odznakmi, podobne ako Foursquare. Súčasťou appky je aj priebežne aktualizovaná mapa nelegálnych skládok v okolí používateľa. TrashOut zatiaľ plnohodnotne funguje len na Slovensku, no vývojári cez organizáciu Greenpeace plánujú rokovať aj so zahraničnými ministerstvami životného prostredia.

apkka app store appstore 1
apkka app store appstore 1

Pripravujú sa aj ďalšie podporné funkcie, napríklad organizovanie čistiacich podujatí cez sociálne siete. Nahlásená skládka sa tiež môže dostať aj do lokálnych novín či televízie. Aplikácia je, samozrejme, bezplatná.

 

 

 

Foto v článku a a titulke - TrashOut